Navalnyj byl podle Berlína otráven látkou ze skupiny novičok

FOTO: Charité - Universitätsmedizin Berlin

K otravě ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného byla nade vší pochybnost použita nervově paralytická látka ze skupiny novičok. V prohlášení, které zveřejnil mluvčí kancléřky Angely Merkelové, to dnes oznámila německá vláda. Berlín chce v případu postupovat společně s Evropskou unií i Severoatlantickou aliancí a od Moskvy požaduje neodkladné vysvětlení. Navalnyj se léčí na berlínské klinice Charité, kam byl minulý měsíc dopraven z Ruska v bezvědomí a s příznaky otravy.

„Na popud berlínské kliniky Charité provedla toxikologický rozbor vzorků od Alexeje Navalného zvláštní laboratoř německé armády. Zde byla nade vší pochybnost zjištěna nervově paralytická látka ze skupiny novičok,“ sdělila německá vláda.

Berlín považuje za děsivé, že se Navalnyj stal v Rusku obětí chemického útoku. „Spolková vláda útok co nejostřeji odsuzuje. Od ruské vlády je požadováno neodkladné vysvětlení této události,“ sdělila německá vláda.

Kabinet rovněž oznámil, že německé ministerstvo zahraničí o výsledku laboratorních testů vyrozumí ruského velvyslance a že věc i další postup projedná s partnery v Evropské unii a NATO. Poradit se chce o „odpovídající společné reakci“. Německá vláda se hodlá obrátit také na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Německý ministr zahraničí Heiko Maas následně společně s ministryní obrany Annegret Krampovou-Karrenbauerovou předstoupil před novináře a oznámil, že Berlín si odpoledne kvůli otravě k naléhavému rozhovoru předvolal ruského velvyslance. „Byla mu opět sdělena důrazná žádost německé vlády o plné a zcela transparentní objasnění pozadí nyní prokazatelné otravy Alexeje Navalného,“ řekl Maas.

O případu otravy v poledne jednala Merkelová s Maasem, Krampovou-Karrenbauerovou, ministrem vnitra Horstem Seehoferem a ministryní spravedlnosti Christine Lambrechtovo. Přítomen byl i šéf kancléřského úřadu Helge Braun.

O výsledku rozborů z vojenské laboratoře byla ještě před zveřejněním prohlášení informována manželka Navalného a také lékaři, kteří o ruského opozičníka pečují. Jeho zdravotní stav se podle posledních dostupných zpráv sice zlepšuje, zůstává ale vážný.

Ačkoli ruští lékaři, kteří se o Navalného starali, otravu odmítli a poukázali na možné problémy s metabolismem, laboratorní testy po převozu do Německa stopy otravy našly. Charité k tomu uvedla, že byly zjištěny nálezy nasvědčují intoxikaci látkou brzdící účinek cholinesterázy, což je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v organismu. Konkrétní látku ale Charité neurčila.

Zdravotní stav ruského opozičního předáka Alexeje Navalného je stabilizovaný a příznaky onemocnění ustupují. Stav je ale nadále vážný a pacient se stále nachází v bezvědomí, uvedla to berlínská klinika Charité, kam byl Navalnyj z Ruska dopraven s příznaky otravy.

„Pacient je v stále na jednotce intenzivní péče v umělém spánku a je napojen na plicní ventilaci. Ačkoli stav zůstává vážný, není v bezprostředním ohrožení života,“ uvedli lékaři kliniky Charité s tím, že „vzhledem k vážnosti pacientovy otravy je příliš brzo odhadovat dlouhodobé následky“.

Klinika už dříve oznámila, že laboratorní nálezy nasvědčují intoxikaci látkou brzdící účinek cholinesterázy, což je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v organismu. Konkrétní látka však ještě není známa.

„Nastalo určité zlepšení v symptomech způsobených inhibitorem cholinesterázy,“ uvedla klinika.

Podle forenzního toxikologa z VŠCHT Martina Kuchaře není velká šance na jeho zotavení. „Často bývá v těchto případech poškozen mozek. Jen málokdy dojde k trvalé rekonvalescenci,“ uvedl.

Charité je jedna z nejstarších nemocnic v Evropě, založená byla již v roce 1710. Léčil se tu i sovětský ministr zahraničí a gruzínský prezident Eduard Ševardnadze, ukrajinská premiérka Julija Tymošenková či německá kancléřka Angela Merkelová. Před dvěma lety tu po podobném případu otravy vyléčili opozičního vydavatele Pjotra Verzilova.

ČTK, JŠ