Chebu chce přilákat praktické lékaře na nadstandardní pobídky

V Chebu není dostatek praktických lékařů. Město chce problém řešit nadstandardními pobídkami. Jinak by lidé z Chebu museli dojíždět k lékaři i desítky kilometrů daleko. Pomoci chce i Karlovarský kraj, ale stejně jako město přímé nástroje, jak získat lékaře, nemá.

„V poslední době se nám nakumulovaly konce hned dvou ordinací praktických lékařů, což výrazně snížilo dostupnost zdravotní péče v Chebu. Město bohužel nemá pravomoci, jak sem dostat lékaře nebo přinutit lékaře, aby praxi rozšířili,“ řekl starosta Chebu Antonín Jalovec (VPM).

Město zatím láká lékaře například na nadstandardní byty nebo na to, že upraví své nebytové prostory pro potřeby ordinací. Podle Jalovce je ale situace tak kritická, že město zvažuje i další nestandardní pobídky, které ale bude muset schválit rada a zastupitelstvo.

Vedení města také sezvalo na jednání asi 15 místních praktických a dětských lékařů, od kterých chce zjistit, co by mohlo město nabídnout, aby lékaře odjinud přilákalo.

Podle krajského radního pro zdravotnictví Jana Bureše (ODS) ale praktici chybí v celém Česku, v kraji je nejhorší situace právě na Chebsku. „Kraj sice nemá žádnou kompetenci v oblasti primární péče, praktiky musí ze zákona zajistit zdravotní pojišťovny, ale snažíme se pomoci s řešením této situace, jak to jen jde,“ uvedl Bureš.

Pojišťovny jsou podle platné legislativy povinné zajistit lidem lékaře do vzdálenosti 35 minut od bydliště, což ale řadě pacientů nevyhovuje. Podle vedení Chebu ale pojišťovny situaci řeší až ve chvíli, kdy nastanou problémy, a nikoli s předstihem.

Karlovarský kraj se snaží pomoci například tím, že už před časem vyhlásil dotační program, ze kterého přispívá lékařům na specializační vzdělávání 10.000 korun měsíčně po dobu až čtyř let. Podmínkou příspěvku je, že lékař musí pracovat dva roky v regionu. V současnosti se v tomto programu vzdělává 11 nových lékařů.

ČTK