Chřipková epidemie propukla naplno, nemocnice omezují návštěvy

Ani dospělý a jinak zdravý člověk by neměl chřipku přecházet.

Celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky dosáhla úrovně 1715 nemocných na 100 000 obyvatel. Při porovnání s posledními daty to představuje nárůst o 18,5 %. Největší nemocnost je v Plzeňském, Libereckém, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

„Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že probíhá plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkuluje převážně vir chřipky typu A,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. Vzestup je evidován ve všech věkových skupinách, nejvyšší u předškolních dětí, a ve všech krajích ČR. Nejvyšší nemocnost je hlášena z krajů Plzeňského, Libereckého, Jihomoravského a Moravskoslezského.

„Doporučujeme občanům pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů. Pokud již nemocní jste, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozorňuje Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. Ve fázi plošné epidemie chřipky je většina evropských států včetně našich sousedů – plošnou epidemii hlásí Německo, Rakousko i Polsko.

Na akutní nárůst respiračních onemocnění reagovala i většina zdravotnických zařízení. Zákaz návštěv některých klinik vyhlásily Fakultní nemocnice Motol, Thomayerova nemocnice a Všeobecná fakultní nemocnice. Omezený režim nebo úplný zákaz návštěv vyhlásily krajské nemocnice v Liberci, Českých Budějovicích a dalších městech.

Hranice epidemie infekcí dýchacích cest bývá stanovena kolem 1600 až 1700 nemocných na 100.000 obyvatel. Minulá chřipková sezóna měla podle údajů Národní referenční laboratoře do 4. května 2018 na svědomí celkem 655 klinicky závažných obětí chřipky vyžadujících intenzivní péči, ve 251 případech došlo k úmrtí pacienta.