Chytrá karanténa by se měla rozjet naplno do konce dubna

Ilustrační fotografie, FOTO: pixabay

Do konce dubna by se měla naplno rozjet chytrá karanténa, s jejíž podobou nyní finišují odborníci napříč všemi odbory. Pokud se projekt naplno rozjede, bude moci přijít na řadu pozvolné uvolňování současné plošné karantény, řekl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) olomoucké lékařské fakulty Marián Hajdúch, který koordinuje v projektu tuzemské laboratoře na testování vzorků.

„Plošnou karanténou jsme si za nemalou cenu, ale velmi efektivně koupili čas. Opatření byla neuvěřitelně úspěšná, prakticky jsme zastavili šíření viru v populaci. To, jak jsme k epidemii přistoupili v České republice, se stalo vzorem pro mnoho zemí, od kterých jsme se obvykle učili my. Je to neobvyklá situace, měli bychom být na to právem hrdí,“ řekl Marián Hajdúch, jeden z předních odborníků v oblasti výzkumu léčiv a molekulární onkologie v tuzemsku.

Chytrá karanténa, která se postupně spouští, by měla být podle něj do budoucna jedinou efektivní cestou. „Víme, že se infekce šířit bude až do vytvoření komunitní imunity, případně až do stavu, kdy bude existovat vakcína, která by to mohla zastavit. Nevíme však, jak dlouho bude tento stav trvat,“ vysvětlil lékař.

I proto je podle něj na místě projekt chytré karantény, který by měl spočívat ve velmi rychlé identifikaci jedinců, kteří jsou infikováni koronavirem, v rychlém a efektivním mapování jejich kontaktů, v jejich rychlém vyšetření a případně uvedení do karantény. Šíření infekce by tak mohli mít odborníci pod přiměřenou kontrolou. „Propojení chytré karantény s blížící se účinnou léčbu nemoci covid-19 by mohlo umožnit návrat k relativně běžnému životu,“ míní ředitel ÚMTM.

Projekt by podle něj měl současně vést k tomu, aby rizikoví jedinci v populaci byli přiměřeně chráněni. „Nelze je ochránit pouze tím, že je budeme izolovat. Je potřeba zodpovědného přístupu celé populace k tomu, abychom tyto rizikové skupiny mohli chránit,“ dodal Hajdúch.

Takzvaná chytrá karanténa, která by měla být jedním z nejdůležitějších projektů v boji s pandemií koronaviru, byla spuštěna zkušebně v Jihomoravském kraji. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly bude projekt po Velikonocích rozšířen na severní Moravu a do Prahy. Přinést by měla i větší počet testování s kapacitou až 20.000 lidí denně. Na projektu pracují odborníci napříč všemi odbory, připravit se musely kapacitně také tuzemské testovací laboratoře.

ČTK