Chytrá karanténa měla nahradit významnou část plošných opatření

FOTO: pixabay

Takzvaná chytrá karanténa měla být jedním ze zásadních nástrojů státu v boji proti šíření nového typu koronaviru. Za její hlavní přínos označil letos v březnu tehdejšího náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula možnost rozvolňování protikoronavirových opatření. Jednotlivé nástroje chytré karantény, jako je například aplikace eRouška, však u veřejnosti zatím příliš důvěry nezískaly. Celá chytrá karanténa byla naplno spuštěna 1. května.

Chytrá karanténa je systém, který má zajistit včasné zachycení, testování onemocnění covid-19 a izolaci v karanténě co největšího počtu potenciálně nakažených osob. Součástí toho je ve spolupráci s nakaženými vytipování kontaktů, na které mohli přenést virus.

Pomoci s trasováním mají data od mobilních operátorů a od bank (o místě a době použití elektronických platebních prostředků), která mohou usnadnit vytváření tzv. vzpomínkové mapy. „Pokud nám k tomu dáte při telefonátu souhlas, použijeme při šetření údaje o vaší poloze v posledních dnech získané od vašeho mobilního operátora a případně i od vaší banky. To výrazně zvyšuje šanci na úplné šetření. S údaji od mobilního operátora a od banky budeme pracovat maximálně šest hodin od získání vašeho souhlasu. Když nám zavoláte sami, budeme pracovat s údaji, které nám sami sdělíte,“ píše se na stránkách ministerstva zdravotnictví.

K trasování měla pomoci aplikace eRouška, která po stažení běží na pozadí chytrého telefonu. Po řadě problémů byla 18. září spuštěna její nová verze, která už nemá pomáhat s trasováním kontaktů, ale sloužit k anonymnímu varování uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem. Aplikace má být pomocným nástrojem systému chytré karantény spolu se vzpomínkovými mapami a linkou 1221. Aplikace měl zpočátku málo uživatelů, více lidí si ji na své mobily nainstalovalo až po nedávné výzvě rozesílané přes mobilní operátory. Počet uživatelů se blíží 1,5 milionu.

Kromě eRoušky je další součástí mobilní aplikace Mapy.cz. Její uživatelé mohou dát svolení ke sdílení své polohy. Pokud se vyskytnou na místě, kde se mohli s infikovanou osobou setkat, aplikace jim pošle upozornění. Za celou dobu epidemie aplikaci zapluly zhruba dva miliony lidí, v posledních dnech ji má aktivní zhruba půl milionů uživatelů.

Od začátku října funguje také webový formulář pro takzvané sebereportování. Nový nástroj, kde lidé mohou potřebné informace vypsat ještě před kontaktování hygienou, má urychlit práci hygieniků a dohledávání případných nakažených.

Po vytvoření vzpomínkové mapy míst, na kterých se nakažený pohyboval, by měli být dotčení lidé pomocí speciálně vybudovaného call centra co nejrychleji informováni a izolováni v karanténě. „Následně jsou tito lidé v karanténě po čtyřech až pěti dnech navštíveni dvoučlenným odběrovým týmem, který odebere vzorek a zajistí, aby se dostal do laboratoře s volnou kapacitou. Tak aby byl otestovaný člověk v co nejrychlejším možném čase (ideálně do 48 hodin) zpraven o výsledku. V případě, že je test pozitivní, nový nakažený prochází stejným celým procesem. Samozřejmě za předpokladu jeho oficiálního souhlasu,“ píše se na stránkách Chytrá karanténa na webu ministerstva zdravotnictví.

Výběr událostí souvisejících se zaváděním takzvané chytré karantény:

24. března – O chytré karanténě, která umožňuje rychle vyhledávat a izolovat kontakty nakažených covid-19, informoval náměstek ministra zdravotnictví Prymula. Řekl, že chytrá karanténa umožní rozvolňování protikoronavirových opatření.

30. března – Testování chytré karantény začalo na jižní Moravě. Do akce se zapojila také armáda. Vytvořila mobilní týmy odebírající vzorky.

– Vláda Prymulu do čela Centrálního řídícího týmu covid-19. Prymula tak měl na starosti i projekt chytré karantény.

6. dubna – Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že promoření populace je riskantní. Česko podle něj půjde cestou chytré karantény.

11. dubna – Od tohoto dne mohli lidé začít využívat aplikaci eRouška, kterou připravili odborníci z platformy COVID19CZ.

12. dubna – Hygienici na jihu Moravy poprvé vytvořili u člověka s covid-19 vzpomínkovou mapu.

21. dubna – Tým vědců z iniciativy Model antiCOVID-19 pro ČR uvedl, že chytrá karanténa dokáže nahradit významnou část plošných opatření proti šíření koronaviru, pokud se podaří do domácí izolace dostat tři pětiny lidí, kteří byli ve větším kontaktu s nakaženými.

1. května – Projekt chytré karantény byl spuštěn v celé ČR.

7. května – Babiš oznámil, že se chystá druhá část projektu, zapojená do ní bude aplikace eRouška nebo sdílení polohy skrz Mapy.cz, vznikne i velké call centrum. Projekt měl propojit informační systémy laboratoří a hygienických stanic a umožnit lepší řízení testování.

17. května – Babiš kritizoval nízkou angažovanost ministerstva zdravotnictví (MZ) v projektu chytré karantény. Celý projekt hodnotil jako dobrý s tím, že ale nese sebou šíři aspektů a je třeba na něm ještě pracovat. Následně bylo oznámeno, že MZ by mělo formálně převzít chytrou karanténu od 25. května.

24. května – Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že nová podoba projektu by měla letos vyjít zhruba na 200 milionů korun.

25. května – Projekt chytré karantény začal formálně náležet pod MZ. Dosud chytrou karanténu vedl devadesátičlenný centrální řídící tým zřízený pod armádou jako poradní orgán vlády, který vedl Prymula. Ten se od 1. června stal vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

15. července – Iniciativa představitelů technologických firem pro boj s koronavirem pod názvem COVID19CZ ukončila svou činnost. Její aktivity pro chytrou karanténu včetně aplikace eRouška a vzpomínkových map převzalo MZ.

26. července – Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v ČT uvedl, že projekt chytré karantény pod MZ nefunguje tak, jak má. Jeho realizace by se proto mohla opět ujmout armáda. Ministr Vojtěch řekl, že elektronické nástroje chytré karantény fungují, ale problémy jsou třeba s prací testovacích laboratoří.

27. července – Vláda schválila vznik nové Rady vlády pro zdravotní rizika, jež má dohlížet na chytrou karanténu. V čele nového orgánu, který bude mít osm členů, bude premiér Babiš. Armáda by v systému chytré karantény měla převzít logistiku a MZ by mělo dál rozhodovat o odborných záležitostech.

– Výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund řekl, že chytrá karanténa využívá data z mobilních sítí zatím jen z malé části.

18. září – Byla spuštěna nová verze aplikace eRouška 2.0.

20. října – Zástupci Chytré karantény uvedli, že aplikaci eRouška má aktivováno 1,265 milionu lidí. Aplikace by měla být po aktualizaci přesnější.

ČTK