Čína hledá příčiny záhadného zápalu plic, nakazilo se jím 59 osob

Ilustrační fotografie, pixabay

Čínské zdravotnické úřady se stále snaží zjistit, co způsobilo epidemii virového zápalu plic, kterým se ve městě Wu-chan nakazilo už 59 osob. Zatímco počet případů narůstá, na sociálních sítích začaly kolovat spekulace, že se mohl vrátit SARS z let 2002-2003. To však podle agentury Reuters čínské zdravotnické úřady vyvrátily.

V prohlášení zveřejněném na webové stránce zdravotnické komise ve městě Wu-chan se uvádí, že se neznámým virem způsobujícím zápal plic nakazilo 59 osob, přičemž stav některých je kritický. Dalších 163 lidí, kteří se s nakaženými dostali do styku, je na lékařském pozorování. Informovala o tom agentura Reuters.

Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila, že je o nákaze informována; sleduje situaci a je v kontaktu s čínskou vládou. „Stále se konají testy a úřady zatím nemohou potvrdit, který patogen nemoc způsobuje,“ řekl mluvčí WHO Tarik Jašarević. Dodal, že existuje několik potenciálních příčin virového zápalu plic, a mnoho z nich je běžnějších než SARS.

Podle zdravotnických zdrojů z Wu-chanu je 11 nakažených v kritickém stavu, ostatní jsou stabilizovaní. Všichni jsou v izolaci a lékaři sledují dalších 121 osob, s nimiž byli v těsném kontaktu.

Nepotvrzené informace kolující po internetu tvrdily, že nemoc způsobila nákaza koronavirem SARS (z anglického Severe Acute Respiratory Syndrome, česky těžký akutní respirační syndrom), který se v roce 2002 objevil v jižní Číně a zemřelo na něj více než 700 lidí v několika zemích a oblastech.

Singapurské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že začne kontrolovat teplotu cestujících z letadel přilétajících z Wu-chanu. Je to jedno z opatření, která byla společně s přísnou karanténou přijata v letech 2002-2003 ve snaze dostat epidemii SARS pod kontrolu.