Aktuální informace ze zdravotnictví a sociální péče

Čína kvůli prasečí chřipce utratila za rok přes milion vepřů

Podle Čínského ministerstva zemědělství muselo být kvůli prasečí chřipce od loňského srpna utraceno přes milion vepřů. Nemoc se ale podle ministerstva šíří čím dál tím pomaleji. I když se za letos objevilo zatím jen 44 případů nemoci, zemi chybějí miliony tun vepřového, uvedla agentura Reuters. Čína je jedním z největších světových producentů a konzumentů vepřového. Výskyt prasečí chřipky tak ovlivnil ceny tohoto masa v celém světě.

Z míst, ve kterých se nemoc objeví, je zákaz maso dovážet, ve velkých čínských městech proto nabídka nestačí poptávce. Vepřové, které je v čínské kuchyni základním zdrojem proteinů, se kvůli nedostatku dováží ze zahraničí. Import zvyšuje ceny v Evropě i ve zbytku Asie.

Náměstek čínského ministra zemědělství na tiskové konferenci uvedl, že se úřady snaží dělat vše pro to, aby zamezily šíření chřipky. Situace je ale podle něj i přesto komplikovaná a neutěšená. Peking pracuje na vakcíně, s jejím vývojem je ale teprve v počátcích, upozornil náměstek. Utraceno tak od loňského srpna muselo být 1,16 milionu vepřů.

Ministerstvo zemědělství sdělilo, že se šíření nemoci zpomaluje, některé místní úřady ovšem nenahlašují propuknutí nemoci a nezamezují jejímu šíření. Náměstek odmítl zprávu agentury Reuters, že propuknutí nehlásí až polovina úřadů, pokud ovšem k nenahlášení dojde, viníci budou tvrdě potrestáni.

Současná vlna prasečí chřipky se začala šířit z Afriky, přes Evropu a Rusko došla až do Číny. Nemoc se podle Organizace pro výživu a zemědělství OSN objevila ve 32 ze 34 čínských provincií a autonomních oblastí. Chřipka není nebezpečná pro lidi, pro prasata je ovšem smrtelná a velmi rychle se šíří.

Aktuální číslo
Objednat »