Čínské vesnice se izolují, chtějí se ubránit koronaviru

Čína, ilustrační foto Pixabay

Vesnice Šun-i ležící v pekingském obvodu se uzavřela před svým okolím, aby se ochránila před šířícím se koronavirem. Jak včera napsala agentura Reuters, nyní tam platí jednoduché pravidlo: Když jste tady, neodjíždějte. Toho, kdo odjel, nepouštějte zpět.

Na silnicích u vjezdu do oblasti jsou červené pásky a blokádu zajišťují členové místního výboru oblečení do pestrých vest a s rouškami na ústech. Od minulého týdne městský rozhlas nabádá občany, aby nezvali hosty a aby se úřadům přihlásili ti, kdo nedávno navštívili Wu-chan, odkud se koronavirus šíří. Od prosince zabil v Číně 106 lidí a nakaženo je přes 4500 lidí.

„Pěstujeme si svoje pórky, máme množství zmraženého vepřového, taky rýži a olej. Nemusíme vycházet ven. Každý dům je svou vlastní izolací,“ řekla vesničanka Lu Wej-an, jejíž starý dům je opatřen tlustými zdmi.

Vesnice Šun-i je vzdálená stovky kilometrů od Wu-chanu. Podobně jako v Šun-i si ale drží neznámé od těla také další komunity. Panika spojená se šířením viru v Číně roste.

Tak jako úřady odřízly provincii Chu-pej, v níž leží Wu-chan, snaží se mnohé komunity zabránit vstupu případně nakažených lidí. Na sociálních sítích kolují snímky a videa „ochranných opatření“ z celé země. Na některých je vidět silnice zablokované auty, jinde se barikádují zátarasy.

V okresu Čeng-ting v provincii Che-pej, která sousedí s Pekingem, v pondělí začali nabízet odměnu 1000 jüanů (3300 korun) těm, kdo upozorní na lidi, kteří neoznámili své kontakty s Wu-chanem. „Pracovali jsme velmi pečlivě a zaregistrovali všechny, kdo přišli z oblastí, kde je epidemie,“ řekl muž, který uvedl jenom jméno Jie a který obsluhuje telefonní linku určenou pro „tipaře“. Většinou prý lidé upozorňují na auta se značkou Wu-chanu.

Lidé, kteří byli ve Wu-chanu, jsou registrovaní i v Pekingu. „Je naší povinností zajistit bezpečí, nikdo by se neměl bát, že se stává udavačem,“ řekl důchodce Čchen-kang, kterého pověřili řízením jedné z pekingských komunit. V sobotu Čcchen obcházel jednotlivé domácnosti, aby pomohl najít lidi, kteří buď byli nedávno ve Wu-chanu, nebo měli hosty z provincie Chu-pej.

Občany Wu-chanu tato praxe poznamenává. „Mám pocit, že jsem nejosamělejší člověk na světě,“ řekla studentka univerzity v Pekingu Carmen Wang. Pochází z Wu-chanu a musela zrušit své cestovní plány o novoročních svátcích. Ostatní studenti se jí vyhýbají a rozeslali si varování, aby ji nenavštěvovali. Dívka si jídlo objednává na donášku a o samotě sleduje televizi. „I kdyby přišli a dali si (jídlo) se mnou, obvinili by mne kvůli sebemenšímu kýchnutí, takto je to lepší,“ řekla studentka.

ČTK