Členské státy WHO se ve stanoveném termínu nedohodly na pandemické úmluvě

Členské státy Světové zdravotnické organizace (WHO) se nedohodly na nové pandemické úmluvě. Jednání podle původních plánů chtěly uzavřít do dneška. Rozhovory o textu, který by měl zlepšit mezinárodní odezvu na pandemie a šíření nakažlivých nemocí, však budou nadále pokračovat, řekl podle agentury AFP novinářům představitel WHO Roland Driece.

Nová úmluva by měla reagovat na některé nedostatky, které se projevily za pandemie covidu-19. Jde například o mezinárodní sdílení informací o šíření nových nemocí či o výrobu a distribuci vakcín a léků. To se týká ožehavé otázky lékových patentů. Jeden z nejvíce sporných článků například ukládá, aby WHO měla přímý přístup k 20 procentům zdravotnického materiálu, který souvisí s pandemiemi. To jsou třeba očkovací látky.

Podle původních plánů měly státy dosáhnout shody nad textem nové úmluvy do 10. května. „Ještě tam ale nejsme. V naší práci budeme pokračovat,“ řekl novinářům Driece. Jednání se v těchto dnech konají v Ženevě, a to tak, aby návrh byl připraven na zasedání států WHO, které začne 27. května. Rozhovory o pandemické úmluvě začaly před dvěma roky.

Vznik nové pandemické úmluvy komentovali pro tisk zástupci českého ministerstva zdravotnictví na konci loňského roku. Podle nich úmluva nebude České republice nic nařizovat. Mnoho opatření, která by mohla být v úmluvě, Česko už samo zavedlo. Aby byla úmluva platná, musí ji schválit dvě třetiny členských zemí WHO a poté ratifikovat alespoň 40 z těchto zemí. Aby byla závazná přímo pro Česko, musí ji schválit vláda a parlament. Úmluva neumožní WHO zasahovat do poskytování zdravotní péče v Česku, uvedli tehdy představitelé ministerstva.