Co řekne na kolaps trasování a diagnostiky covid-19 Flegrova kočka

profesor Jaroslav Flegr, parazitolog a evoluční biolog , reprofoto ČT24

Hygienici napříč Českem přiznávají, že současné množství pacientů a trasování jejich kontatků v souvislosti s onemocněním covid-19, začíná být nad jejch síly. Na odběrových místech se tvoří mnohahodinové fronty, některá už nabírají jen vzorky pacientů předepsané lékařem nebo hygienikem. Koronavirus zastihl Česko opět nepřipravené, vládní činitelé ale tvrdí, že se nic neděje. Vláda premiéra Andreje Babiše, spoluvládnoucí s komunisty, stále více inklinuje k budování potěmkinových vesnic, na což nepřímo a stále méně opatrně upozorňuje čím dál více odborníků, jako je například profesor Jaroslav Flegr.

„Naši epidemiologové a pracovníci odběrových center už padají na ústa – epidemiologové nestíhají trasovat nakažené a posílat je do karantény a odběrová centra nezvládají nápor osob, které potřebují vyšetřit. Ti ve frontách na vyšetření přitom nejsou žádní hypochondři – podíl osob s pozitivním výsledkem mezi nimi totiž neklesá, ale roste. Nápor se bude zvyšovat, protože se infekce šíří zrychlujícím se tempem. To, co by s vypětím sil centra zvládla dnes, nemohou zvládnout za pár dnů, kdy bude nápor dvojnásobný nebo za dalších pár dnů, kdy už bude pětinásobný. Jenže ona už ve skutečnosti nezvládají nyní – při čekací lhůtě na vyšetření týden, ztrácí boj epidemiologů s nemocí jakýkoli smysl,“ píše parazitolog a evoluční biolog profesor Jaroslav Flegr na svém facebookovém profilu.

Profesor Flegr toto píše v nadsázce své kočce jménem Micík, bohužel přitom ale popisuje reálný stav přetížení zdravotního systému.

Šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová na začátku září připustila, že v hlavním městě se trasování daří ze všech českých regionů nejhůř. „Jde to jen obtížně, pomáhají pražští medici, vojenští medici, armáda, protože případů je strašně moc. Na jednoho trasovaného máte 20, 30 kontaktů, to jsme v hodnotách desetitisíců lidí, s kterými jsme nějak komunikovali,“ uvedla. Podobné problémy řeší hygienické stanice ve středních Čechách, jižní Moravě a Vysočině, které se nebály popsat reálný stav.

Hygienické stanice ale podle premiéra Andreje Babiše zvládají trasování kontaktů lidí nakažených koronavirem. Řekl to po jednání centrálního štábu zřízeného pro dohled nad opatřeními.

Odběrové místo v pražské Nemocnici na Bulovce je zahlceno zájemci o testy na nemoc covid-19. Mluvčí nemocnice Simona Krautová řekla, že pracovníci nestíhají přijímat lidi, kteří přicházejí bez on-line objednání, a nebudou proto moci v případě samoplátců nadále tyto odběry provádět. Totožný stav je v Oblastní nemocnici Příbram.

„Vzhledem k enormnímu vytížení naší laboratoře jsme nuceni do odvolání pozastavit testování samoplátců na onemocnění covic-19 v našem odběrovém místě,“ uvedl mluvčí nemocnice Martin Janota.

Podobné problémy řeší i na dalších místech, například vjezd do Pardubic od Chrudimi zablokovali řidiči, kteří se přijeli otestovat na koronavirus.

Toto jsou ale jen nejkřiklavější případy z poslední doby, přesto byla reakce vlády neodpovídající skutečné situaci.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nejdříve informoval vládu o tom, že hygienické stanice uvažují o trasování pouze vážných případů covidu-19. Za což sklidil kritiku České pobočky WHO.

„Testování, trasování kontaktů a izolace nemají žádnou jinou alternativu ve zvládání covid-19. Ani u nás (v Česku), ani kdekoli jinde,“ uvedla WHO na Facebooku.

„Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet,“ uvedl v reakci premiér Babiš.

Několik dní na to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyzval občany, aby se nechodili testovat zbytečně. Požádal proto, aby lidé zvažovali, jestli je nutné se testovat „jen pro jistotu“.

„Měli by mít jasné důvody. Ale nemůžeme nikomu bránit, aby se otestovat nechal. Budeme se snažit kapacity dál navyšovat,“ řekl Vojtěch.

Do karantény také bude muset nově méně lidí a nakažení budou sami sepisovat, s kým se potkali, oznámil Vojtěch. Novinky mají ušetřit práci hygienikům, kteří dostanou také další posily.

Proč nebyly využity letní měsíce relativního klidu k posílení hygienických stanic a vláda hasí problém na poslední chvíli, se asi nedozvíme, jasný bude jen viník.

„Místo aby příslušné orgány okamžitě posílily trasovací a vyšetřovací kapacity (třeba povoláním vojáků) na pětinásobek a následně na desetinásobek, postupně rozvolňují pravidla pro trasování a pro karanténu. V důsledku toho se infekce nutně začne šířit mnohem rychleji než dosud a kolaps zdravotnictví nastane mnohem dříve, než by nastat musel. Kdybys, Micíku, nevěděl, co je to kolaps zdravotnictví, tak to jsou pacienti umírající na chodbách nemocnic nebo před jejich branami, zoufalí lékaři, kteří musejí rozhodovat, koho připojí na ventilátor a koho nechají bez pomoci zemřít. A to je jen začátek. Ani toto rozvolňování pravidel nepomůže skrýt před očima veřejnosti kolaps trasování a diagnostiky na víc než na pár dnů,“ pokračuje profesor Flegr.

„Ti, kdo by měli dnes u nás řídit boj s epidemií, tak tento boj už vzdali a veškerou energii nyní soustřeďují na to, aby se o tom veřejnost co nejdéle nedozvěděla. Micíku, určitě se ptáš, proč právě tobě tohle všechno povídám. Protože doufám, že takhle si mé vyprávění přečte víc lidí, a že víc z nich začne bít na poplach, nebo rovnou začne něco podnikat. Až tohle všechno skončí, budou se hledat viníci. Politici zcela jistě hodí vinu na úředníky a ti se zase pokusí hodit vinu na experty,“ píše prozíravě Flégr.