Covid zmizí ze seznamu nakažlivých nemocí

Zdroj: Shutterstock

S vypuštěním covidu-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné, počítá Ministerstvo spravedlnosti od července. Vyplývá to z návrhu změny příslušného nařízení vlády, který předložilo. Ministerstvo zdravotnictví na změnu čeká, aby mohlo zrušit povinnost sedmidenní izolace po pozitivním testu na covid. Navrhuje proto dřívější vypořádání věci.

Ministerstvo spravedlnosti zdůvodnilo účinnost navrhovanou od 1. července 2023 „předpokládanou délkou legislativního procesu“. V předkládací zprávě uvedlo, že návrh připravilo ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví. Na tu se dříve odkazoval i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, odhadoval ale, že by změna mohla platit už od dubna. „Navržené datum účinnosti odpovídá požadavkům stanoveným v zákoně o Sbírce zákonů, podle kterého nabývají právní předpisy účinnosti k 1. lednu nebo k 1. červenci kalendářního roku,“ vysvětlil Michal Pleskot z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti. Doplnil, že lze nicméně navrhnout i dřívější datum účinnosti, pokud to vyžaduje naléhavý obecný zájem. „Datum účinnosti budeme ještě konzultovat s ministerstvem zdravotnictví,“ uzavřel.

Onemocnění covid-19 zařadila vláda předchozího premiéra Andreje Babiše (ANO) na seznam nakažlivých nemocí na jaře 2020. Spravedlnost v aktuální důvodové zprávě připomněla, že tehdy bylo o covidu velmi málo relevantních informací, zejména o jeho zdravotních dopadech a důsledcích pro veřejné zdraví. „V této době nebyla k dispozici ani účinná léčba tohoto onemocnění, ani vhodná preventivní opatření,“ napsalo ministerstvo.

„V současné době však již tento důvod odpadá, neboť v mezidobí se již podařilo shromáždit dostatečné množství poznatků o tomto onemocnění a je možné zajistit jeho účinnou léčbu a prevenci závažných život ohrožujících stavů,“ uvedli předkladatelé návrhu. Šíření onemocnění covid-19 tak už podle nich nedosahuje takové úrovně společenské škodlivosti, jakou má šíření jiných nemocí uvedených v seznamu.

Ministerstvo zdravotnictví chce, aby lidem s pozitivním testem na covid-19 už nebyla automaticky nařizována sedmidenní izolace. Cílem připravené vyhlášky je to, aby se léčení covidu-19 vrátilo do rukou lékařů. Rozhodovat mají podle míry rizika – konkrétně podle zdravotního stavu pacienta, jeho okolí nebo vykonávané práce. Mluvčí úřadu už dříve uvedl, že záměrem je prosadit změnu od dubna. Ministr Válek poté koncem února prohlásil, že platnost vyhlášky je otázkou dnů, možná desítek dnů.

Podmínky izolace a karantény se za tři roky pandemie covidu-19 měnily. První pacienti byli důsledně izolovaní v nemocnicích. Nejdříve byla izolace 14denní a všem kontaktům nakaženého se nařizovala karanténa. V současné době platí, že po pozitivním PCR testu nebo antigenním testu provedeném zdravotníkem má pacient nařízenou sedmidenní izolaci. Karantény byly zrušeny zhruba před rokem. Šíření nakažlivé lidské nemoci je trestným činem, za který trestní zákoník v základní sazbě ukládá šest měsíců až tři roky vězení.

Zdroj: ČTK