Čtyři moravskoslezské nemocnice by měly mít urgentní příjmy

Sanitka. Foto: zzsjmk.cz

Urgentní příjmy by měly během několika let vzniknout ve čtyřech moravskoslezských nemocnicích. Náklady na vybudování budou okolo 360 milionů korun, na setkání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem řekl hejtman moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (oba ANO). Urgentní příjem je určen pro akutně nemocné či zraněné pacienty, jejichž stav vyžaduje co nejrychlejší diagnostiku a zahájení léčby. Nová zařízení mají zvýšit efektivitu péče v nemocnicích.

Zatím jediný urgentní příjem v Moravskoslezském kraji funguje od roku 2015 ve Frýdku-Místku. Nemocnice, kde má urgentní příjem vzniknout, musejí splňovat určité parametry, mít třeba magnetickou rezonanci. Tu v kraji provozují nemocnice v Opavě, Krnově a Třinci. „Další (rezonanci) chceme zřídit v nemocnici v Havířově nebo Karviné,“ uvedl hejtman. Dodal, že v těchto čtyřech zařízeních by urgentní příjmy měly v první vlně vzniknout.

Náklady na zbudování jednoho urgentního příjmu se mají pohybovat okolo 90 milionů. Kraj by se na výdajích měl podílet. Ministr věří, že projekty pomůže financovat i Evropská unie.

„Pro nás je prioritou vytvořit síť urgentních příjmů v celé České republice. Nyní vyjednáváme o evropském financování jejich výstavby či modernizace. V některých nemocnicích už totiž mají část vybudovanou a nyní je potřebují dodělat, aby splňovaly potřebné standardy,“ uvedl Vojtěch. Projekty se mají podle něj realizovat od roku 2021. „Ze strany Evropské komise a ministerstva pro místní rozvoj máme podporu,“ dodal.

Podle ministra mohou urgentní příjmy výrazně zvýšit efektivitu péče. „Budou garantovat, že že péče bude poskytována sedm dní v týdnu a 24 hodin denně. Jsme domluveni se zdravotními pojišťovnami, které budou péči v těchto příjmech hradit už od příštího roku,“ doplnil.

Ministerstvo zdravotnictví chce, aby v ČR bylo 15 urgentních příjmů prvního stupně zejména při fakultních nemocnicích a dalších 80 menších, alespoň jeden v každém okrese.

ČTK