Další dopad covidu-19. Některé pacientky přijdou s nádorem k lékaři pozdě

Zdroj: Pixabay

Onkologové zaznamenali v poslední době případy pacientek, kterým se po prodělání nemoci covid-19 po mnoha letech vrátil zhoubný nádor prsu. Evidují také pacientky, které přicházejí pozdě s nově diagnostikovaným nádorem či opakovaným onemocněním kvůli tomu, že u nich převážily obavy z infekce covidem-19 nad strachem z rakoviny.

Uvedli to David Cibula, vedoucí onkogynekologického centra a Petra Tesařová z onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) a 1. lékařské fakulty UK.

Lékaři ročně objeví více než 7800 nových případů karcinomu prsu a přes 900 případů rakoviny vaječníků. Lékaři se obávají nežádoucího efektu pandemie covidu-19, tedy toho, že letos uvidí více pacientek s pokročilým nálezem karcinomu, které zanedbaly své potíže.

Podle Petry Tesařové z onkologické kliniky VFN loni v ČR asi o sedm procent poklesl počet mamografií, které jsou preventivním vyšetřením karcinomu prsu. Ve VFN o necelou pětinu poklesl počet operací pro rakovinu prsu a lékaři zaznamenali zhruba o pět procent méně nových pacientek. Péče o ně byla podle Tesařové ve VFN po celou dobu pandemie zachována, problém ale byl na straně pacientek, které se bály nákazy covidem a přicházely pozdě s novými případy i s opakovaným onemocněním.

Z údajů Národního registru hrazených zdravotních služeb, které Cibula představil, loni asi o osm procent poklesl počet pacientek, jež byly s rakovinou vaječníku hospitalizovány. Za celý loňský rok se rovněž snížil o sedm procent počet cytologických vyšetření, která jsou prevencí karcinomu děložního hrdla. „Vidíme snížené počty pacientek, které přicházejí, a domníváme se, že dojde k nežádoucímu efektu covidové infekce v tom, že uvidíme v letošním roce více pacientek s pokročilejším stadiem (nemoci),“ uvedl Cibula.

Vliv má i genetika

V sobotu je světový den boje s rakovinou vaječníků. Tento typ rakoviny podle Cibuly nepatří mezi nejčastější, ale patří mezi „ty nejošklivější“, u kterých výsledky léčby nejsou dobré. Ženy by proto podle něj neměly podceňovat příznaky jako pobolívání v podbřišku, zvětšování objemu břicha či nechutenství. Čtvrtina těchto karcinomů má podle onkologa genetický základ. Pacientky, u kterých se v rodině vyskytují karcinomy vaječníku, prsu či tlustého střeva a konečníku, by se měly obrátit na specialistu a chodit na pravidelné kontroly.

Podle posledních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bylo v roce 2018 v Česku diagnostikováno 956 případů karcinomu vaječníků. S touto diagnózou zemřelo 622 žen, rakovina vaječníku je mezi onkologickými nemocemi pátou nejčastější příčinou úmrtí u žen.

ČTK, vlb