Další nemocnice ruší stav hromadného postižení osob

Oblastní nemocnice Kladno

Další středočeské nemocnice ruší stav hromadného postižení osob, který vyhlásily kvůli pandemii koronaviru a vyčerpaným kapacitám. Dnes stav postižení odvolaly nemocnice v Příbrami a v Kladně.

Kolínská nemocnice odvolala stav postižení v pondělí, uvedla na facebooku. Hejtmanka Petra Pecková (STAN) na svém facebookovém profilu uvedla, že stav postižení odvolala také nemocnice v Rakovníku. Některé další nemocnice odvolaly stav hromadného postižení osob již minulý týden.

Stav hromadného postižení osob tak nyní platí pouze v nemocnicích v Brandýse nad Labem, Čáslavi, Mělníku a Neratovicích, řekla mluvčí hejtmanství Martina Kemrová.

„K dnešnímu dni jsme odvolali stav hromadného postižení osob,“ řekl mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota. Nemocnice s tímto rozhodnutím čekala na situaci, až se jí uvolní dostatečný počet intenzivních lůžek. V pondělí bylo v příbramské nemocnici 46 pacientů s koronavirem, z toho devět vyžadovalo intenzivní péči. Před měsícem bylo hospitalizovaných s koronavirem až 110. Pokles počtu nemocných umožnil na některých odděleních návrat k normálnímu stavu.

V Kolíně byl stav hromadného postižení osob vyhlášený 3. března. Jedním z důvodů odvolání mimořádného stavu je pokles počtu hospitalizovaných pacientů s covidem-19, z původních zhruba 160 asi na 74. Zhruba o 50 procent klesl také počet pacientů s covidem vyžadujících péči na jednotce intenzivní péče.

Kladenská nemocnice zrušila stav hromadného postižení osob v 11:00, vyhlášený zde byl od 11. března. Počet pacientů s koronavirem v zařízení klesl. K dnešnímu dni je v nemocnici 54 pacientů s covidem, z nich deset potřebuje intenzivní péči. V uplynulých týdnech to bylo až kolem 90 pacientů.

„O obnovení neakutní péče jednáme a návrat k plánovaným výkonům bude pozvolný a potrvá několik týdnů. Provoz je stále omezený. Plán operací bude záležet na primářích jednotlivých oddělení a na sladění a správném poskládání harmonogramu operací,“ uvedla Plačková. Dodala, že pořadí pacientů bude záviset i na jejich aktuálním zdravotním stavu.

Stav hromadného postižení již minulý týden odvolalo šest středočeských nemocnic, nejdříve ho odvolala nemocnice v Berouně. stejné rozhodnutí následně učinily nemocnice v Mladé Boleslavi, Benešově, Nymburce, Hořovicích a ve Slaném.

Slánská nemocnice po odvolání stavu hromadného postižení osob zredukovala počet covidových lůžek. Z pěti covidových stanic jsou od pondělí v provozu dvě. „Od příštího týdne bude obnovena odložená operativa a ortopedie, chirurgická JIP a stanice chirurgie II začnou opět sloužit necovidovým pacientům,“ uvedl ředitel nemocnice Štěpán Votoček. Podle něj bude v případě potřeby kdykoliv možný návrat do covidového režimu, vedení nemocnice ale věří, že tento scénář už nenastane.

Stav hromadného postižení je mimořádnou událostí, při níž zdravotnické zařízení kvůli nedostatku zdrojů už neposkytuje zdravotní péči odpovídající běžnému standardu v ČR.

ČTK