Děčín zaplatí hromadné očkování proti vzteklině domácích mazlíčků

Děčín zaplatí hromadné očkování domácích zvířat proti vzteklině. Mluvčí města Luděk Stínil řekl, že akci radnice pořádá každý rok a je o ni zájem. Lidé platí poplatky, z nich se kupují například sáčky na exkrementy, speciální nádoby na odpad a hradí se z nich také očkování. Město na svých webových stránkách zveřejnilo rozpis. Očkování se uskuteční 13. a 14. května.

Veterinární lékař bude zvířata během vyhrazených dnů očkovat na deseti místech v odpoledních hodinách. Stínil upozornil, že je očkování proti vzteklině ze zákona povinné. Jedná se o prevenci, aby se závažné onemocnění přenosné na člověka nešířilo.

K očkování mohou místní přivést psy i kočky. Psi musí být opatřeni náhubkem, vodítkem a musí je k vakcinaci doprovodit dospělá osoba. Majitelé dostanou potvrzení o očkování do průkazu zvířete, který rovněž musí připravit a vzít s sebou. Kromě toho lidé potřebují svůj doklad totožnosti. Náklady na očkování uhradí město. Loni za hromadnou vakcinaci podle Stínila zaplatilo několik desítek tisíc korun.

Vzteklina je smrtelné onemocnění všech teplokrevných zvířat a je přenosná na člověka. Zvlášť vysokou citlivost vykazují masožravá zvířata, zejména psi, kočky, lišky či vlci, ale i skot. Virus napadá centrální nervovou soustavu a nakažené zvíře jej vylučuje slinami několik dnů, než se projeví příznaky onemocnění. Přenáší se nejčastěji pokousáním.