Defibrilátory jsou nově na dvou místech v Jizerských horách

Defibrilátor. Foto: Pixabay

Na dvou frekventovaných místech v Jizerských horách jsou nově umístěny defibrilátory, které zvyšují šanci na přežití pacienta v případě srdečních obtíží a bezvědomí. Jsou u kiosků na Knajpě a na Hřebínku, kam se záchranáři složitě dostávají. Jde o místa, kolem kterých vede lyžařská magistrála a která jsou v zimě pro sanitky zcela nedostupná. V tiskové zprávě o tom informoval krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Členové horské služby se na těchto místech ke zraněným dostávají pravidelně dříve než zdravotníci. „Resuscitaci pacienta zde navíc již v minulosti dvakrát řešili,“ uvedl Georgiev.

Knajpa i Hřebínek se řadí mezi velmi exponované destinace v Jizerských horách nejen v zimě, ale i v létě. „V zimě tudy denně projdou stovky lyžařů, v létě turistů a cyklistů,“ řekl náčelník Horské služby Jizerské hory René Mašín.

Takzvané laické defibrilátory výrazně zvyšují šanci na přežití v případě srdečních obtíží a bezvědomí. Přístrojem nemůže pacientovi ublížit ani úplný laik, defibrilátor automaticky sám vyhodnocuje potřebnost zásahu. „Snažíme se přístroje dávat všude tam, kde se pohybuje hodně lidí a kde dojezdové časy našich sanit nejsou kvůli vzdálenosti nebo přístupnosti terénu ideální,“ uvedl vedoucí operátor Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Petr Matějíčka. Po kraji je nyní rozmístěno 36 takových přístrojů, v druhé etapě se počítá s pořízením dalších 43.

V Libereckém kraji bývá ročně zhruba 400 případů zástavy srdečního oběhu. Záchranná služba, která má 13 základen, se na místo dostává v průměru do osmi až devíti minut od zavolání, ve 40 procentech případů ale tato doba může přesáhnout deset minut.

ČTK