Dluh ve slovenském zdravotnictví dosáhl 1,5 miliardy eur

Růst dluhu ve slovenském zdravotnictví nezastavilo ani oddlužení

Růst dluhů zdravotnických zařízení včetně největších nemocnic na Slovensku za poslední roky nezastavil ani vládní program oddlužení. Vyplývá to z analýzy slovenského ministerstva zdravotnictví. Celkový objem závazků ve slovenském zdravotnictví stoupl ke konci loňska meziročně o 3,5 procenta na 1,51 miliardy eur (38,8 miliardy Kč).

Důvodem dalšího růstu zadlužení je zejména stoupající zadluženost státních zdravotnických zařízení, hlavně vůči dodavatelům léků a zdravotnického materiálu.

Loni 13 největších slovenských nemocnic snížilo celkovou ztrátu na 13,5 milionu eur (347 milionů Kč) ze 110 milionů eur (2,8 miliardy Kč), bez zohlednění oddlužení by jejich ztráta naopak v minulém roce stoupla. Díky státnímu programu oddlužení mírně klesly závazky zdravotnických zařízení po lhůtě splatnosti.

Hospodaření slovenských nemocnic negativně ovlivňuje například vysoký podíl výdajů na zaměstnance, který dosahuje až 59 procent celkových nákladů největších nemocnic. Stoupající provozní náklady nedokázaly pokrýt ani vyšší platby od zdravotních pojišťoven v době nízké nezaměstnanosti. Kromě toho nemocnice musejí investovat do rekonstrukce budov a do oprav zastaralé techniky.

Slovenská vláda připravuje v Bratislavě výstavbu nové moderní nemocnice. Projekt ale zdržely námitky jednoho z účastníků tendru na bourání léta rozestavěného zdravotnického zařízení, kde by měla být nová státní nemocnice postavena. Mezitím velkou nemocnici začala ve slovenské metropoli stavět finanční skupina Penta, která podniká i ve zdravotnictví a která dříve v tomto týdnu odmítla nabídku slovenské vlády na prodej projektu své budované nemocnice státu.