Dnes se soud bude zabývat případem Cimického za zavřenými dveřmi

pixabay.com

Dnes se Obvodní soud pro Prahu 8 bude za uzavřenými dveřmi zabývat případem psychiatra Jana Cimického, který čelí obžalobě ze čtyř případů znásilnění a 35 případů vydírání. Původně plánované veřejné vyslechnutí znalce soudce Petr Novák odložil, jelikož se znalec omluvil ze zúčastnění na jednání. Zbývající svědci budou vypovídat neveřejně. Cimický, 67 let, se dnes k jednání neukázal; v minulosti odmítl obžalobu. Další hlavní soudní jednání je naplánováno na příští týden.

Obžaloba se týká 39 případů, které Cimický údajně spáchal mezi lety 1979 a 2019. Podle žalobkyně Martiny Adámkové se týkají převážně pacientek Psychiatrické nemocnice Bohnice a klientek centra duševního zdraví Modrá laguna, které Cimický založil po odchodu z Bohnic v roce 1996. Tvrdí se, že Cimický osahával, líbal a se některými prováděl i jiné sexuální aktivity. Mezi oběťmi jsou i studentky, z nichž některé ještě nebyly plnoleté.

Adámková Cimického obviňuje z 35 případů vydírání a čtyř znásilnění, s ohledem na změnu trestního zákoníku v roce 2009 jsou různě kvalifikovány. Navrhuje tříleté vězení a zákaz vykonávání lékařské profese.

Cimický všechna obvinění popírá. Při zahájení hlavního líčení v lednu odmítl jakékoliv obvinění ze znásilnění či sexuálního násilí nebo nátlaku. Tvrdil, že jeho jednání bylo vždy v souladu s cílem léčit pacienty. Kritizoval také postup policie k jeho současným i bývalým pacientům jako necitlivý. Omluvil se za další jednání.