Dnešní zpřísnění proti covidu zmrazí kulturu a sport, omezí školy

Školáci, ilustrační foto

 V Česku se dnes na dva týdny dále zpřísní opatření, kterými chce vláda zpomalit šíření koronaviru. Zavřou se památky, divadla a kina, zákaz platí pro koncerty a výstavy a také téměř veškeré profesionální i amatérské sportování. Omezené jsou návštěvy v nemocnicích a na úřadech. Na druhý stupeň základních škol se vrací výuka na dálku. Další zostřená opatření bude dnes schvalovat vláda, mají začít platit od středy.

Z kulturních institucí musejí ode dneška zůstat zavřené také galerie a muzea, lidé nemůžou navštívit ani hrady, zámky nebo hvězdárny. Zakázané jsou poutě, představení cirkusů a varieté a také kongresy a veletrhy. Účast na vnitřních náboženských akcích je omezena maximálně na deset lidí, dosud byl limit 100 účastníků.

Vláda také zrušila volnočasové i profesionální aktivity sportovců. Týká se to i první fotbalové ligy a hokejové extraligy, které se dosud mohly hrát bez diváků. Výjimku z nových pravidel mohu dostat jen mezistátní utkání a akce nebo třeba zápasy fotbalových týmů v Evropské lize.

Na druhém stupni základních škol se ode dneška učí prezenčně polovina dětí, zbytek na dálku. Po týdnu se žáci vystřídají. Pro žáky nižšího stupně víceletých gymnázií to ale neplatí. V základních uměleckých školách je možná jen individuální výuka. Zavřené zůstanou provozovny dětských zájmových kroužků. Na výuku on-line přecházejí vysoké a střední školy v celé ČR, dosud to bylo jen v některých regionech.

Zakázané jsou ode dneška návštěvy v nemocnicích, domovech důchodců a dalších zařízeních sociální péče. Výjimka zůstává pro návštěvy u nezletilých pacientů a otce u porodu. Úřady jsou pro veřejnost otevřené jen dva dny v týdnu vždy na pět hodin.

Nová zpřísnění protiepidemických opatření vláda schválila ve čtvrtek, některá z nich zavedla hned od pátku s platností také do 25. října. Důvodem jsou narůstající počty nakažených koronavirem. Jejich denní přírůstek byl v minulém týdnu několikrát rekordní, rychle rostou i počty hospitalizovaných s covidem-19, pacientů s vážným průběhem nemoci a úmrtí. Kabinet chce novými opatřeními předejít zahlcení zdravotního systému pacienty s koronavirem.

ČTK