Do babyboxu prostějovské nemocnice odložili novorozenou holčičku

Ilustrační fotografie, zdroj: pixabay.com

Do babyboxu prostějovské nemocnice někdo odložil novorozenou holčičku. Jde o první dítě v této speciální schránce, která je v areálu zdravotnického zařízení od roku 2013. Holčička dostala jméno Barbora, sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. V Olomouckém kraji jde za poslední tři měsíce o druhé dítě odložené do babyboxu.

Holčičku někdo odložil v úterý odpoledne, jméno dostala po dceři mecenáše prostějovského babyboxu. Podle informací z nemocnice váží 2700 gramů a měří 48 centimetrů, uvedl Hess. „Byla pečlivě oblečená, celá v bílém, zabalená v plyšové dece. Pupečník měla podvázaný gumičkou do vlasů,“ citoval Hess primářku dětského oddělení Nemocnice Prostějov Lenku Šigutovou.

V Olomouckém kraji jde od června o druhé odložené dítě, 11. června do babyboxu v šumperské nemocnici někdo odložil čtyřměsíčního zdravého chlapce. Dítě bylo v pořádku a mělo u sebe i rodný list. Chlapeček byl podle zástupců nemocnice v pořádku, jeho osud poté řešili sociální pracovníci.

V celém Česku bylo do babyboxů uloženo dosud 102 chlapců a 121 dívek. Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Ve čtvrtek bude instalován babybox nové generace v Nemocnici s poliklinikou Karviná-Ráj. Do původní schránky tam byly za 11 let existence odloženy tři děti.

ČTK, vlb