Do babyboxu v Jičíně někdo odložil novorozenou holčičku

Ilustrační fotografie, babybox, FOTO: NEMKT

Do babyboxu v Jičíně v úterý někdo odložil novorozenou holčičku. Byla zabalená do šedé deky. Dostala jméno Martina. Oznámil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. V Česku bylo v těchto speciálních schránkách od jejich zavedení v roce 2008 odloženo již 208 dětí, za letošní rok devět.

„Holčička je plně donošená, váží 2750 g a měří 49 cm,“ popsal primář gynekologicko-porodnického oddělení jičínské nemocnice Lubomír Voltr. Jméno Martina děvče dostalo po náměstkovi hejtmana Královéhradeckého kraje Martinu Červíčkovi, který je podle Hesse největším příznivcem babyboxů v kraji a členem Kolegia spolku Babybox.

Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Když do schránky někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. V Jičíně se signalizace babyboxu ozvala ve 13:36.

Jičínský babybox pod Kukulovým dubem byl otevřen v červnu 2015, v den desátého výročí existence prvního babyboxu. Martina je po pěti letech existence jičínského babyboxu prvním dítětem, které do něj někdo vložil.

V České republice funguje 76 těchto speciálních schránek a dosud v nich bylo odloženo 114 děvčátek a 94 chlapců. Nejčastěji se v babyboxech nacházejí novorozenci, v několika případech zde ale pracovníci přilehlých nemocnic či dalších institucí objevili i mnohem starší děti. Nechtěným „rekordmanem“ je takřka dvouletý chlapec, jehož v lednu 2019 odložili v babyboxu v Pelhřimově.

Schránky nejsou přijímány bez výhrad, v roce 2011 se proti nim postavil Výbor OSN pro práva dítěte. Podle něj odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče. Podle vyjádření bývalé vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové však na nejvyšším místě stojí právo na život a babyboxy život zachraňují. Skutečností nicméně je, že babyboxy fungují v určitém právním vakuu.

Babyboxy nejsou jedinou možností, jak se matky mohou utajeně vzdát nechtěného potomka. Po celé republice existuje síť porodnic, jež umožňují anonymní porod, po němž je možné dítě také přímo přenechat k adopci. Podle lékařů má navíc toto řešení výhodu v tom, že je známá historie dítěte, jeho původ i zdravotní stav matky. Ta si navíc může souhlas s adopcí rozmyslet až do konce šestinedělí.

ČTK,jš