Do Lužické nemocnice v Rumburku chce kraj investovat 700 milionů

Lužická nemocnice a poliklinika

Do Lužické nemocnice v Rumburku na Děčínsku chce Ústecký kraj investovat zhruba 700 milionů korun, mělo by jít o jednu z největších krajských investic v tomto volebním období. Nemocnice se spádovou oblastí pro zhruba 50 tisíc lidí žijících ve Šluknovském výběžku spadá od 1. července pod společnost Krajská zdravotní, jejímž jediným akcionářem je kraj.

Z personálních a finančních důvodů není nemocnice samostatným odštěpným závodem, je detašovaným pracovištěm ústecké Masarykovy nemocnice.

„Předpokládáme investici zhruba 700 milionů korun, což bude sice jedna z největších krajských investic za naše volební období, ale dlouho opomíjený Šluknovský výběžek si prostě zaslouží moderní nemocnici,“ uvedl radní pro investice a majetek Tomáš Rieger (ODS). Doplnil, že nemocnici využívají nejen místní, ale také chataři či turisté, kteří do oblasti jezdí.

Přestože ekonomická situace Ústeckého kraje není podle radního pro finance Jana Růžičky (ODS) ideální, peníze je kraj připraven na modernizaci i rekonstrukci nemocnice uvolnit, hledat je bude i jinde. „Budeme se snažit maximalizovat cizí zdroje, aby to krajský rozpočet zatížilo co nejméně,“ uvedl Růžička s tím, že namísto tří areálů bude nemocnice fungovat v jednom komplexu. „Není možné tříštit cenný personál mezi nemocnici, Podhájí a Polikliniku. Vše bude v jednom areálu nemocnice a nepotřebné budovy se prodají,“ řekl.

Nemocnici koupil loni Ústecký kraj od insolvenční správkyně za 63 milionů korun. Od ledna 2021 ji spravovala Krajská majetková. Začátkem prázdnin přešla pod Krajskou zdravotní. Lužická nemocnice podala žádost o dotaci z programu REACT-EU. Žádala o dotaci 150 milionů korun na stavbu urgentního příjmu a návazných pracovišť. „Modernizace nemocnice v Rumburku proběhne v řádu několika let,“ dodal Růžička.

ČTK, vlb