Do pomoci domovům pro seniory se zapojí Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) budou pomáhat v Česku s prevencí a kontrolu šíření onemocnění covid-19 v pobytových sociálních zařízeních pro seniory. Teď se zaměří na zařízení sociálních služeb pro seniory v Plzeňském a Jihomoravském kraji.

„Naše týmy hledaly v reakci na zhoršující se pandemickou situaci v České republice způsob, jak co nejefektivněji pomoci nejohroženějším skupinám obyvatel. Udělali jsme proto průzkum aktuálních potřeb. Podpora pobytových zařízení sociálních služeb pro seniory v oblasti kontroly šíření pandemické infekce s ohledem na naši vlastní expertizu vyšla jako nejvíce smysluplná,“ uvedl vedoucí projektu Lékařů bez hranic Pavel Gruber.

Pracovníci MSF se zaměří na sdílení zkušeností získaných z jiných evropských zemí

„Naším záměrem je poskytnout daným zařízením sociálních služeb znalosti, které pro ně budou skutečně užitečné. Jejich personál krizi zvládá především díky obrovskému nasazení a obětavosti. Expertiza Lékařů bez hranic ze stejně zaměřených projektů ve Španělsku nebo Belgii je něco, co jim v tento moment opravdu může pomoci,“ dodal Gruber.

„Podobně jako v jiných zemích patří i u nás mezi nejvíce vytížené služby ty, které zajišťují péči v domovech pro seniory a v domovech se zvláštním režimem. Ministerstvo práce a sociálních věcí již zavedlo celou řadu cílených opatření na pomoc sociálním službám, ovšem zkušenosti Lékařů bez hranic z první vlny v nejpostiženějších regionech Evropy mohou být velkým přínosem pro další snižování dopadů epidemie koronaviru. Jsem za všechny zaměstnance, klienty i jejich rodiny vděčná za to, že se tuto spolupráci podařilo dohodnout. Je to další užitečný krok,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Ministerstvo vycházelo při výběru krajů z aktuálních dat monitoringu vývoje nákazy v sociálních službách. Jeho role je koordinační, vytváří prostor pro předávání informací a vzájemnou spolupráci Lékařů bez hranic, vedoucích pracovníků sociálních odborů krajských úřadů a jednotlivých poskytovatelů sociálních služeb.

„Těm, kdo ji potřebují, nabízí Lékaři bez hranic podporu, která je zdarma a samozřejmě dobrovolná. Výběr zařízení probíhá ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí a jednotlivými kraji. V tuto chvíli si netroufáme odhadovat, kolik sociálních služeb tuto pomoc využije,“ řekla koordinátorka projektu Jitka Kosíková.

Členové týmů Lékařů bez hranic budou dle současného nařízení Ministerstva zdravotnictví ČR každých sedm dní testováni na COVID-19. Zároveň budou při návštěvách jednotlivých zařízení sociálních služeb dodržovat přísná pravidla související s používáním nezbytných ochranných pomůcek.