Pomoc dobrovolníků přináší do zdravotnictví lidskost

Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo zdravotnictví podpořilo dobrovolnictví v nemocnicích 50 miliony korun z evropských fondů. Po skončení projektu musí ale zařízení na platy koordinátorů dobrovolníků najít peníze samy.

„Přestože realizaci projektu ovlivnila pandemie covidu-19, přináší první důležité, skutečné, a hlavně udržitelné výsledky, které pomáhají zlepšit kvalitu dobrovolnických programů ve zdravotnictví,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Na ministerstvu dál zůstává projektový tým jako pracovní skupina, která bude zařízením a jejich koordinátorům metodicky pomáhat. Na financování jejich odměn se ale resort podílet nebude. „Dál už ta nemocnice musí náklady na koordinátora dobrovolníků najít sama. Mzdové náklady na jednoho člověka ale nejsou ve větších nemocnicích velký problém,“ uvedla ředitelka odboru zdravotních služeb ministerstva Venuše Škampová. V menších nemocnicích, kde je dobrovolníků jen pár, stačí podle ní půl úvazku nebo některý ze stávajících zaměstnanců nemocnice. Dobrovolnictví bude podle Škampové vloženo i do zákona o zdravotních službách. „Měli jsme potřebu tam v jednom odstavci zmínit, že dobrovolnictvím nelze nahrazovat zdravotní služby,“ uvedla.

V projektu, který končí na začátku února, podle Válka byli podpořeni koordinátoři ve 13 nemocnicích ze zhruba 200, které nějaký dobrovolnický program mají. Ministerstvo také z evropských peněz platilo mediální a informační kampaň Dobrovolnictví prospívá zdraví a vzniklo také ocenění za zásluhy o rozvoj dobrovolnictví ve zdravotnictví. Loni ho obdrželi zástupci Ústřední vojenské nemocnice, která je podřízená ministerstvu obrany.

Zdroj: ČTK