Domažlická nemocnice pořídila nové sanitky pro dopravní službu

Tři nové sanitky pro svou zdravotnickou dopravní službu pořídila Domažlická nemocnice. Nahradí starší vozy, které mají najeto už přes půl milionu kilometrů. Nové sanitky stály více než čtyři miliony korun. Jeden z nich uhradil tradiční sponzor nemocnice – obec Česká Kubice.

Domažlická zdravotnická dopravní služba má 13 vozů různého stáří. „Dva z těchto vozů postupně dosluhují. Jeden proto úplně vyřadíme a z jednoho uděláme technické vozidlo. Třetí nová sanitka flotilu rozšíří,“ řekl ředitel nemocnice Petr Hubáček.

Pro dopravní službu, která přešla loni v březnu ze sítě zdravotnické záchranné služby pod nemocnici, pracuje 25 lidí – řidiči-zdravotníci, ošetřovatelé či dispečeři. Měsíčně ujedou sanitky 46 tisíc kilometrů. Od loňského března to bylo přes 850 tisíc kilometrů, v době hlavních vln pandemie klesla přeprava o pět až deset procent. Sanitky jsou v provozu nepřetržitě sedm dní v týdnu, 24 hodin denně. Měsíčně převezou 1270 pacientů – raněných, nemocných, rodiček či lidí, kteří vyžadují neodkladnou péči a kterým jejich stav neumožňuje dopravit se na vyšetření vlastními silami. Služba zajišťuje na vyžádání i přepravu samoplátců, například do lázní.

Nové sanitky mají mimo jiné takzvané lehátkonosítko se samovyklápěcím a skládacím podvozkem, transportní křeslo pro vynášení imobilních pacientů, potřeby první pomoci včetně defibrilátoru či kyslíkem, popsal vedoucí řidič dopravní služby Miloslav Kundrát.

ČTK