Dopravní podnik Ostrava vydezinfikuje interiéry všech vozidel

Interiér vozu MHD, ilustrační foto Pixabay

Dopravní podnik Ostrava (DPO) v nejbližších dnech vydezinfikuje interiéry všech vozidel. Jde o součást prevence proti šíření virů, sdělila mluvčí DPO Karolína Rycková. Ostravská fakultní nemocnice má dostatek roušek, aby zvládla po dobu čtyř měsíců běžnou epidemiologickou situaci. Její mluvčí Petra Petlachová to řekla v souvislosti s tím, že stát uložil svým nemocnicím, aby se kvůli nebezpečí šíření nového typu koronaviru předzásobily.

„Od Krajské hygienické stanice jsme obdrželi písemné doporučení, jak máme postupovat. V této souvislosti provedeme dezinfekci interiéru u všech vozidel a dále do společných prostor umístíme patřičné dezinfekční prostředky,“ uvedl generální ředitel DPO Daniel Morys.

Podnik podle něj dezinfikuje a uklízí vozidla i místnosti pro řidiče pravidelně a v období šíření nemocí tato opatření ještě zintenzivňuje. „Cestujícím doporučujeme dodržovat zásady publikované Ministerstvem zdravotnictví ČR, tedy vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní, dodržovat základní hygienická pravidla a používat například i dezinfekci,“ doplnil Morys.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podle premiéra Andreje Babiše (ANO) uložil státním nemocnicím zásobit se rouškami či respirátory v takovém množství, aby jim vystačily na čtyři měsíce. Ostravská fakultní nemocnice je v tomto směru na případnou epidemii připravena. „Máme zásoby odpovídající běžné epidemiologické situaci. Nicméně připravujeme se na možnost krizové situace a zajišťujeme další množství ochranných pomůcek,“ uvedla mluvčí nemocnice.

V Moravskoslezském kraji v pondělí kvůli dalšímu šíření koronaviru v evropských zemích zasedne krajská bezpečnostní rada. Už v pátek se uskuteční zasedání krajské epidemiologické komise. Mluvčí kraje Nikola Birklenová řekla, že kraj je v trvalém kontaktu s hygieniky. Aktuálně se ale v regionu nic mimořádného neděje.

Podle ostravského primátora Tomáše Macury (ANO) má i město připravená případná opatření. Blíže je primátor komentovat nechtěl, protože je podle něj zbytečné šířit paniku. Uvedl, že nemocnice prověřují krizové plány.

ČTK