DRG se do úhradové vyhlášky pro rok 2021 promíte ze 40 procent

FOTO:pixabay

Ministerstvo zdravotnictví dokončilo úhradovou vyhlášku, podle níž se má v příštím roce proplácet péče ze zdravotního pojištění. Podle Adama Vojtěcha se v příštím roce zavádí do úhrad zčásti takzvané DRG, tedy placení podle diagnóz. Za léčbu pak zdravotnickým zařízením platí zdravotní pojišťovny stejně.

Úhradovou vyhlášku na další rok musí ministerstvo vydat do konce října. Základem je dohoda nemocnic, ambulancí či laboratoří se zdravotními pojišťovnami. Dohodovací řízení trvá do konce června. Pokud se shoda nenajde, rozhodne ministerstvo.

„Dokončili jsme úhradovou vyhlášku pro 2021. Kromě další podpory dostupnosti péče zavádí do úhrad nové DRG ve výši 40 procent. Je to velká systémová změna pro akutní lůžkovou péči. Pomůže hlavně regionálním nemocnicím. Sblíží úhrady za stejnou péči napříč nemocnicemi a pojišťovnami,“ uvedl Vojtěch.

Systém DRG představuje placení podle diagnóz. Za stejný zákrok a ošetření by tak všechna zařízení v republice dostávala stejnou úhradu, nyní jsou částky rozdílné.

Dohoda s pojišťovnami do konce června scházela nemocnicím, ostatních 12 segmentů ji podepsalo. Vojtěch už dřív uvedl, že by příjmy zdravotního pojištění měly činit příští rok 315 miliard korun a všechny druhy péče by měly dostat víc než letos.

Letos se počítalo přitom s částkou 340 miliard korun. Po jarním omezení péče a zvýšení nákladů na ochranu kvůli epidemii pak kompenzační vyhláška zajistila ještě 14 miliard, celkem je tak pro letošek 354 miliard. Zdravotní pojišťovny pro příští rok původně odhadovaly příjem ze zdravotního pojištění 359,3 miliardy, kvůli koronavirové krizi i 50 miliardami navíc ze zvýšených plateb od státu za děti, důchodce či nezaměstnané odhad ale snížily téměř o 44 miliard – na zmíněných 315 miliard.

Nová úhradová vyhláška na vládním či ministerském webu v připravované legislativě dnes odpoledne nebyla. Není tak jasné, jak bude přesně vypadat. Odbory požadovaly, aby se do předpisu promítlo navýšení platů. Usilovaly pro zdravotníky o přidání o 15 procent. Podpořily také nemocnice, které žádaly peníze na investice a rozvoj.

Podle informací z června by pojišťovny měly stomatologům přidat meziročně 400 milionů korun. Praktičtí lékaři by si měli polepšit o půl miliardy, gynekologové o 150 milionů, lékárny zhruba o 120 milionů, ambulantní specialisté o 780 milionů. Uzavřela se i dohoda s poskytovateli domácí péče. Získat by měli navíc 90 milionů. Laboratořím mimo lůžková zařízení by měly pojišťovny dát 300 milionů korun navíc a lázním 85 milionů.

ČTK,MČ