Dušek: Pokud se čísla nakažených zhorší, testovat se budou i očkovaní

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky, FOTO: Reprofoto ČT24

Reálně hrozí, že povinně testovat se budou muset i očkovaní. V debatě na Ostravské univerzitě to prohlásil šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek. Důvodem je zvyšující se počet nakažených lidí v populaci. Padl by tak ale jeden z hlavních slibů očkovací kampaně Tečka.

Očkování mělo být tečkou za koronavirem. Alespoň to bylo hlavní sdělení kampaně Tečka, za kterou stát zaplatil desítky milionů korun. Očkovaní lidé mohou chodit do práce, školy, restaurací či třeba kadeřnictví bez povinného testování. Kampaň tedy lákala na snazší a pohodlnější život s očkováním. Jenže podle ředitele ÚZIS nakonec počty nakažených rostou příliš rychle. Pokud to tak půjde dál, bude nutné testovat i očkované, aby byli zachyceni bezpříznakoví jedinci roznášející virus ve svém okolí.

Dušek tak odpovědel na otázku z publika, proč mají očkování lidé před neočkovanými zvýhodnění, když mohou být rovněž zdrojem infekce.

„To je vážná otázka, v tuto chvíli se opravdu očkovaní netestují, je to doporučení hlavní hygieničky a panelu expertů-epidemiologů. V tom letním období to není špatné, ale je otázka, co se stane v tom období podzimním. Sledujme, jak k tomu přistupují okolní státy, které už zažívají podzimní vlnu, je tam určitý fázový posun,“ uvedl Dušek, na což jako první upozornil web Seznam Zprávy.

„Pokud by se to u nás začalo tímto způsobem zvedat, tak se určitě k něčemu takovému jako testování i pro očkované přistoupí. Neočkujeme se proto, abychom se nemuseli testovat, očkujeme se proto, abychom neměli těžké průběhy nemoci, aby nebyly zahlceny nemocnice,“ dodal Dušek.

S tím souhlasil i docent Rastislav Maďar, epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

vlb