Dva týdny byl kvůli covidu-19 v karanténě i primář z U. Hradiště

Osobní zkušenost s karanténou má také primář neurologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice Pavel Zicháček, který se v březnu nakazil novým koronavirem. Průběh onemocnění byl u něj mírný, ambulantní i lůžková část jeho pracoviště však musela být dočasně uzavřena. V karanténě bylo také pět lékařů a 14 zdravotních sester a dalších nelékařských pracovníků, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

U žádného z pacientů ani zdravotníků s výjimkou jedné lékařky se nákaza nepotvrdila. „Já sám jsem se mohl nakazit při vyšetřování pacientů covid pozitivních na infekčním oddělení, ale vzhledem k dlouhé inkubační době je samozřejmě možná nákaza i z jiného zdroje,“ uvedl Zicháček, který se snažil být z domácí karantény nápomocný. „Řešil jsem telefonicky některé věci na dálku, byl jsem v kontaktu s kolegy i s vedením nemocnice. Provoz neurologického oddělení jsme pak naštěstí mohli brzy obnovit a já jsem se po karanténě a dvou negativních testech mohl vrátit zpět do práce,“ uvedl primář.

Průběh nemocnici byl u něj mírný, měl nejdříve jen zvýšenou teplotu, které by za normálních okolností zřejmě nevěnoval příliš velkou pozornost. „Hned jsem pomyslel na to, že bych mohl nakazit pacienty a kolegy z nemocnice. Zůstal jsem proto preventivně doma, nechal jsem si udělat odběr a za dva dny jsem se bohužel dozvěděl, že mám pozitivní test na koronavirus,“ uvedl Zicháček. V karanténě zůstal dva týdny, s ním i jeho žena s dcerou a synem v dospělém věku. „Nikdo z nich neměl po celou dobu klinické příznaky onemocnění. I u mě byl průběh nemoci mírný, velmi se podobal chřipce. Kromě teplot v prvních dnech jsem vlastně po celou dobu neměl žádné potíže. Bylo to pro mě ale hodně dlouhých čtrnáct dnů,“ uvedl Zicháček.

Funkce primáře se ujal teprve na začátku letošního února, předtím na oddělení působil jako zástupce primáře. „Přebíral jsem oddělení ve složitém období. Situace se měnila velmi rychle, prakticky ze dne na den, a bylo třeba na změny v souvislosti s koronavirovou vlnou rychle reagovat. A do toho mé onemocnění, které vše zkomplikovalo ještě více,“ uvedl Zicháček. Řekl, že za celou dobu se nesetkal s negativní reakcí okolí v souvislosti s onemocněním. „Slyšel jsem pouze slova podpory, a to jak z nemocnice samotné, tak i od kolegů a známých, které jsem léta neviděl. Toho si velmi cením a je to pozitivní zkušenost, kterou si z těchto dnů pro sebe odnáším,“ uvedl Zicháček. Uherskohradišťská nemocnice je ve Zlínském kraji vyčleněna pro pacienty s covidem-19, dosud jich tam byly asi čtyři desítky.

ČTK