Dvě položky se na e-recept v SMS vrátí nejspíš od března

Dvě položky na e-recept budou moci lékaři nejspíš znovu předepsat v průběhu března. Ministerstvo zdravotnictví připravuje změnu vyhlášky, která to umožní. Jen jednu položku na jeden elektronický recept mohou lékaři napsat od začátku letošního roku. Toto nastavení e-receptu kritizovala poslankyně Richterová i lékárníci, kterým komplikovalo výdej léků.

„S ohledem na standardní proces novelizace právního předpisu a na potřebu úpravy nastavení centrálního úložiště elektronických receptů lze předpokládat, že dvě položky na e-recept by se mohly začít znovu předepisovat v průběhu března,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

„Ministerstvo podle všeho pouze převzalo návrh na změnu, aby byl eRecept výhradně jednopoložkový, a to bez jakékoliv vědomosti o dopadech této byrokratické změny,“ uvedla už na lednovém Výboru pro zdravotnictví poslankyně Olga Richterová.

Podle Richterové v neveřejném rozhovoru po výboru jí přítomný náměstek ministerstva zdravotnictví potvrdil, že situaci budou aktivně řešit a pokud se ukáže, že počet položek na jednom e-receptu vede ke komplikacím, tak to změní po prvním čtvrtletí roku 2020.

„Je zarážející, že si ministerstvo zdravotnictví nebylo vědomo komplikací, které jednopoložkové recepty způsobí v praxi. Pevně věřím, že ministerstvo vyslyší připomínky České lékárnické komory a dalších a provede nezbytné změny i dřív než za čtvrt roku,“ dodala Richterová.

Na vytištěný papír s předepsanými léky, takzvanou průvodku, mohou lékaři napsat receptů víc a v lékárně pak jsou načteny všechny najednou. Pokud ale pacient dostal recept formou kódu v SMS, měla každá položka vlastní dvanáctimístný kód tvořený písmeny a číslicemi. V lékárně pak vydání dvou léků zabralo dvakrát více času. Problém by se měl od března vyřešit změnou vyhlášky.

„Řešením by mohl být přístup lékárníka k dalším předepsaným e-receptům konkrétního pacienta po načtení prvního identifikátoru, o což Česká lékárnická komora dlouhodobě usiluje,“ uvedl k tomu dříve prezident České lékárnické komory Aleš Krebs. Rozlišit jednotlivé textové zprávy je podle něj složité zejména ve starých mobilních telefonech.

„Další možností, která by byla technicky nejjednodušší a nejrychlejší, by bylo zobrazení identifikátorů eReceptů v nově schváleném Lékovém záznamu pacienta,“ doplnil Krebs.

Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který systém e-receptu spravuje, řekla Právu, že je nutná změna vyhlášky. „Pokud s tím budou lékárníci i lékaři v souladu, není problém vyhlášku změnit. My musíme dodržovat platnou legislativu,“ uvedla.

Podle statistik elektronického receptu zveřejněných na webu SÚKL bylo za leden formou SMS předáno pacientům k 20. lednu 1,135 milionu receptů z celkových zhruba 5,3 milionu. Za loňský prosinec to bylo 1,119 milionu.

Lékárníci mají od ledna také povinnost zadávat na centrální úložiště data o receptech, které pacienti přinesou v původní formě na papírovém formuláři. Jsou jich zhruba čtyři procenta, za leden takto lékárny zaevidovaly zhruba 84 000 receptů.

Systém elektronických receptů na léky na předpis byl spuštěn od roku 2018. První rok lékaři za jejich nevystavování nedostávali pokuty, od ledna 2019 jim pokuty hrozí. Nevypsat recept elektronicky, tedy nenahrát data o něm na centrální úložiště, mohou jen v případě poruchy elektřiny nebo internetu a dalších vybraných situacích.

Výdej léků komplikuje i ověřování pravosti

Lékárníkům komplikuje vydávání léků i protipadělková směrnice. Ta jim od února letošního roku uložila povinnost ověřovat balení léčivých přípravků na předpis v okamžiku výdeje pacientům. Každé jednotlivé balení léku je opatřeno unikátním kódem, který držitel registrace léku nahrává do systému. Ten však i na konci roku 2019 stále vykazoval zvýšenou chybovost a lékárníkům při výdeji léků pacientům hlásí falešná varování před padělkem.

Podle informací z Evropské organizace pro ověřování léčiv (EMVO) je možné považovat systém za funkční při chybovosti nižší než 0,05 %. Podle komory systém ověřování  vykazuje chybovost mezi 0,2–0,6 %.

„Se zástupci ministerstva zdravotnictví jsme intenzivně jednali o tom, jakým způsobem zajistit dostupnost léčiv pro pacienty i přesto, že systém ověřování jejich pravosti zatím nedosahuje námi požadované spolehlivosti a současně nebyli sankcionováni provozovatelé lékáren,“ uvedl Krebs. Lékárnická komora se tak s ministerstvem zdravotnictví a SÚKL dohodla, že léčiva mohu být v zájmu zachování jejich dostupnosti pacientům vydána i přes hlášení systému varující před potenciálním padělkem.