E-receptů i lékařů, kteří je vydávají, proti loňsku přibylo

Erecept

V Česku bylo zatím letos vydáno zhruba 65 milionů elektronických receptů, loni za celý rok to bylo 58,5 milionu. Během letoška se dál zvýšil i počet lékařů, kteří e-recepty vydávají. Léky tak elektronicky může předepisovat 44.790 lékařů, kteří jsou v systému. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Na konci loňska systém e-receptů registroval 42.000 aktivně zapojených lékařů.

„Takže ten počet se zvyšuje, jak vidíme,“ řekl Vojtěch k nárůstu počtu vydaných e-receptů. „Všichni v tom systému v zásadě dnes jsou a ten systém funguje,“ podotkl ministr. V Česku se podle něj elektronicky vydá asi 95 procent receptů, což v zahraničí není obvyklé. „U nás ten systém se skutečně z nuly dostal v zásadě na ‚sto‘ během jednoho roku,“ doplnil.

Povinnost evidovat elektronicky každý vydaný recept mají lékaři od ledna 2018. Lékařská komora varovala před tím, že další nárůst byrokracie některé lékaře může odradit od provozování praxí. Ministerstvo zdravotnictví už dřív uvedlo, že se to nepotvrdilo.

Dalším z projektů elektronizace zdravotnictví jsou e-neschopenky, které by měli lékaři začít vydávat od počátku příštího roku. Vojtěch dnes uvedl, že pro jejich vydávání budou moci lékaři využívat stejný certifikát, který mají pro e-recepty. Vyslovil se pro přechodné období, jako bylo u elektronických receptů, ve kterém by lékaři za nevydávání elektronických neschopenek nebyli trestáni. Ministerstvo práce a sociálních věcí, které má e-neschopenky primárně na starost, ale podle Vojtěcha zatím plánuje sankce spíše uplatňovat.

Vojtěch dnes zopakoval, že za vypsání e-neschopenky by lékaři neměli dostávat platbu. Elektronická varianta má proces oproti papírové zjednodušovat, úhrada proto nedává smysl, připomněl názor vlády v této věci. Ministr nepředpokládá, že se postoj kabinetu změní.

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler uvedl za Koalici soukromých lékařů, že ambulantní lékaři by si představovali platbu třikrát 100 korun za vypsání neschopenky, vydání lístku na peníze a zrušení neschopenky. Platba by nemusela být trvalá. „Můžeme se k tomu za několik let vrátit,“ řekl Šmucler. Doufá v domluvu s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD), se kterou chce ještě jednat.

ČTK