Egyptská ministryně zdravotnictví se zúčastnila svatby, lidé chtějí její rezignaci

Hala Zayed, ministryně zdravotnictví Egypta. Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví Egypt

Egyptská ministryně zdravotnictví si vysloužila kritiku na sociálních sítích za to, že se v době přísných opatření proti koronaviru zúčastnila v neděli velké svatby.

Počty nakažených koronavirem SARS-CoV-2 ve stomilionovém Egyptě přitom v posledních týdnech výrazně rostou a vláda proto od minulého týdne zpřísnila opatření proti šíření koronaviru. Informoval o tom dnes server Middle East Eye.

Ministryně Hala Zejd měla sice na svatbě dcery svého spolupracovníka roušku, nevěsta, ženich ani většina svatebčanů ale zakrytý nos a ústa neměli. Nošení roušky na veřejnosti je přitom nyní v Egyptě povinné a nedodržování tohoto nařízení se trestá pokutou. Vláda také minulý týden od neděle zakázala velké shromažďování lidí, svatby se smějí konat jen ve venkovních prostorách.

V posledních dnech se množí v Egyptě zprávy o nedostatečné kapacitě zdravotnických zařízení. Minulý týden se například na sociálních sítích objevilo video natočené skrytou kamerou, na němž v jedné z egyptských nemocnic personál v panice pobíhá po chodbě poté, co na jednotkách intenzivní péče došel kyslík v podpůrných přístrojích a několik pacientů zemřelo.

V prosinci egyptské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že země se potýká s druhou vlnou epidemie covidu-19. Ve druhé polovině měsíce přibývalo denně na 1400 potvrzených případů nákazy, což je skoro stejně jako při vrcholu první vlny v zemi v polovině června. Od 3. ledna proto vláda zpřísnila opatření, mimo jiné zavedla okamžité pokuty za nenošení roušek na veřejnosti a zakázala svatby ve vnitřních prostorách.

V Egyptě se podle ministerstva zdravotnictví dosud potvrdilo na 144 tisíc nakažených koronavirem SARS-CoV-2, z toho 7860 pacientů zemřelo. Reálné počty jsou ale podle některých expertů mnohem vyšší než oficiální údaje.

ČTK