EK navrhne digitální covidový pas. Sputnik V na hranicích stačit nebude

Státy Evropské unie. Zdroj: Pixabay

Návrh digitálního covidového pasu, který má lidem v časech pandemie usnadnit cestování po Evropě, představí dnes Evropská komise. Certifikát, po jehož zavedení volají zvláště jihoevropské země čekající na letní návrat turistů, umožní cesty do zahraničí nejen lidem očkovaným, ale i testovaným, či těm, kteří mají v krvi protilátky.

Hranice přitom podle pracovní verze návrhu otevře očkovaným pouze vakcína již schválená v EU.

Digitální zelený certifikát, jak osvědčení nazývá komise, bude postaven na trojici kritérií, která budou mít stejnou váhu: očkování, negativní PCR či antigenní test, a přítomnost protilátek v těle. Každý členský stát se podle návrhu bude moci rozhodnout, jaké stanoví podmínky pro majitele osvědčení, budou však muset být pro všechny lidi stejné.

Hlavní debata se v komisi vedla o tom, zda umožnit zemím uznávat zatím v EU neautorizované vakcíny jako je ruský Sputnik V. Na to tlačí zejména Maďarsko, které již začalo ruskou látkou očkovat, ve skladu ji má i Slovensko a o jejím nákupu debatují politici i v Česku. V poslední verzi návrhu vypadla možnost, že by země mohly rozhodovat o tom, které vakcíny v rámci pasu uznají. Počítat se budou jen ty schválené Evropskou lékovou agenturou (EMA).

Certifikát má existovat v digitální i papírové podobě. Aby jej lidé mohli začít používat před letní turistickou sezónou, musí jej schválit členské země a Evropský parlament. Přestože má podporu většiny zemí jižní a střední Evropy včetně Česka, očekávají se mezi státy dlouhé diskuse o konkrétních podrobnostech osvědčení. Státy se například více než půl roku neúspěšně dohadují o vzájemném uznávaní testů. Lídři unijních zemí po únorové videokonferenci hovořili o tom, že by se na detailech certifikátu chtěli dohodnout do tří měsíců.

ČTK, vlb