EK zaplatila za budoucí očkování proti covidu 336 milionů eur

Ilustrační fotografie, FOTO: pixnio

Evropská komise zaplatila britské firmě AstraZeneca 336 milionů eur (8,8 miliardy Kč), aby si tak zajistila nejméně 300 milionů dávek případné očkovací látky proti nemoci covid-19, kterou společnost vyvíjí.

„EK podepsala dohodu jménem států EU o dodávkách nejméně 300 milionů dávek případné budoucí vakcíny na covid-19. Má také opci na koupi dalších 100 milionů dávek,“ uvedl mluvčí komise.

Je to první kontrakt, který podepsala EU s firmou, která vyvíjí vakcínu na covid-19. Mluvčí dodal, že v této fázi nemůže uvést konkrétní cenu za dávku. Značná část celkových nákladů je však podle něj financována prostřednictvím nástroje nouzové podpory ESI, napsala agentura Reuters.

V současnosti je ve světě v různých stupních vývoje kolem 150 možných očkovacích látek, zhruba 20 z nich se už testuje na lidech v rámci klinických studií. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za nejslibnější očkovací látku vakcínu označovanou AZD1222, kterou vyvinula AstraZeneca ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity a která je nyní ve třetí fázi testování.

EK jedná o možných dodávkách očkovacích látek se šesti výrobci. Kromě firmy AstraZeneca jsou to Sanofi, Johnson & Johnson, BioNTech/Pfizer, CureVac a Moderna.

ČTK