eRouška je citlivější, upozornění budou chodit častěji

Logo e-Roušky.

Mobilní aplikace eRouška má nově citlivější algoritmus než dosud, měl by vést k vyššímu počtu upozornění na rizikové kontakty. 

Mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Jakub Trnka na dotaz ČTK doplnil, že formálně bude stále upozorňovat na setkání delší než 15 minut na menší vzdálenost než dva metry. V roce 2020 si aplikaci nainstalovalo 1,5 milionu lidí.

„Z technického pohledu jde však vždy o určitou aproximaci. Snažíme se tyto parametry vyhodnotit za využití opakovaných měření útlumu Bluetooth signálu,“ vysvětlil Trnka. Aplikace totiž podle něj vzdálenost ani čas setkání přímo neměří. Vzdálenost odhaduje na základě útlumu signálu Bluetooth v závislosti na vzdálenosti mezi telefony a čas setkání podle opakovaných měření každých několik minut.

Tvůrci aplikace se podle něj proto snaží tyto parametry stále vyhodnocovat za základě opakovaných měření. „Nový algoritmus je proti původnímu německému modelu citlivější a měl by vést k vyššímu počtu upozornění na setkání s nakaženými,“ napsali na profilu aplikace na facebooku.

Aplikace eRouška běží na pozadí mobilního telefonu, pokud je na něm nainstalovaná a přístroj má spuštěné Bluetooth. Sbírá anonymní data o kontaktu s dalšími mobily s nainstalovanou aplikací eRouška, v jejichž blízkosti se uživatel pohyboval. Nezná jejich telefonní čísla, přiřazuje jim vlastní kódy. V případě, že je někdo pozitivní, může anonymně rozeslat varování na všechny tyto mobily, se kterými se setkal po dobu delší než 15 minut. Oznámení kvůli ochraně soukromí požadované Google/Apple protokolem pro provoz aplikace obsahuje jen den kontaktu, bližší upřesnění času není možné. Telefon také nepozná, jestli měli uživatelé při setkání roušky nebo je třeba oddělovalo sklo.

Algoritmus se upravoval také loni v říjnu poté, co se na sociálních sítích objevily informace o tom, že lidem přišlo upozornění i přes to, že v daný den neopustili svůj byt. Od té doby byl naopak méně citlivý. Přesnost měření vzdálenosti u aplikace podle jejího webu ovlivňuje například typ mobilního telefonu, ale také stav baterie, umístění přístroje na těle nebo pohyb jeho uživatele.

Přijaté upozornění automaticky neznamená nařízenou karanténu. Lidé by se podle informací v aplikaci ale měli, i když nemají příznaky, vyhýbat zbytečnému shromažďování a dodržovat od ostatních lidí minimálně dvoumetrový odstup. Mají také nosit roušku či respirátor přes ústa i nos, často a důkladně si mýt ruce a používat dezinfekci na ruce i předměty denní potřeby. Pokud se příznaky objeví, mají kontaktovat svého praktického lékaře.

ČTK