Eurostat: Česko a Slovensko v únoru vykázaly nejvyšší nadúmrtnost v celé EU

Foto: Pixabay

Slovensko a Česká republika vykázaly v únoru nejvyšší nadúmrtnost v celé Evropské unii. Na Slovensko byl v únoru počet úmrtí o 65 procent vyšší ve srovnání s průměrem z let 2016 až 2019, v ČR pak o 40 procent, uvedl evropský statistický úřad Eurostat.

V řadě členských zemích naopak byl únorový údaj nižší než normál z předchozích let. Vývoj počtu úmrtí podle Eurostatu odpovídá průběhu epidemie covidu-19 v evropských zemích.

Nadúmrtnost v Evropské unii od listopadu klesá. V loňském listopadu zemřelo v EU o 41 procent více osob než v předchozích letech. To byla také nejvyšší hodnota za celé trvání epidemie covidu-19. V prosinci se ale údaj snížil na 30 procent, v lednu na 16 procent a v únoru na pět procent. V druhém měsíci letošního roku pak řada zemí, například Německo, Rakousko, Dánsko, Maďarsko, Belgie, Švédsko nebo Finsko, zaznamenala méně úmrtí, než kolik činil normál z let 2016 až 2019. Po Slovensku a ČR mělo nejvyšší údaj Portugalsko, kde počet úmrtí přesáhl průměr o 24 procent.

Podle Českého statistického úřadu v únoru zemřelo v České republice zhruba 13.500 lidí. To bylo o asi 3500 lidí více než průměr z let 2015 až 2019. Podle ministerstva zdravotnictví zemřelo v únoru přes 4000 osob, u kterých se potvrdila nákaza koronavirem.

Podle Eurostatu údaj o vývoji počtu úmrtí ve srovnání s průměrem z předchozích let dobře ukazuje rozsah zdravotnické krize. Ačkoliv Eurostat přímo nezkoumá příčiny zaznamenaných úmrtí, vývoj ve velké míře kopíruje průběh epidemie v jednotlivých evropských zemích. První výrazný výkyv nad průměrem byl zaznamenán na jaře loňského roku a pak na podzimu. Podle dřívějších informací Eurostatu během epidemie v loňském roce zemřelo o 580 tisíc lidí více ve srovnání s průměrem z předchozích let.

ČTK, vlb