Evropská komise zažalovala AstraZeneku kvůli zpožďování dodávek vakcín

Sídlo Evropské komise v Bruselu. Foto: pixabay

Evropská komise zažalovala firmu AstraZeneca za nedodržení smlouvy na dodávku vakcín proti covidu-19. Novinářům to sdělil mluvčí exekutivy Evropské unie, která chce tímto krokem zajistit rychlejší přísun vakcín do členských zemí. Společnost v prohlášení uvedla, že smlouvu neporušuje a bude se u soudu bránit.

Problémy s dodávkami preparátu britsko-švédské společnosti byly od začátku roku hlavní příčinou pomalého rozjezdu očkování v zemích EU. Firma v prvním čtvrtletí dodala státům zhruba 30 milionů dávek, slíbila ovšem téměř čtyřikrát tolik. Od dubna do června pak plánuje doručit 70 milionů místo očekávaných 180.

Společnost tvrdí, že nemá dost výrobních kapacit a nejprve musí naplnit podmínky kontraktu s Británií, který Londýn uzavřel dříve než Brusel. Komise však s vysvětleními není spokojena a již před měsícem odeslala firmě dopis se žádostí o nápravu. Uspokojivou odpověď však ve stanovené lhůtě nedostala. Proto podle mluvčího Stefana De Keersmaeckera v pátek podala žalobu.

„Důvodem je, že některé části smlouvy nebyly dodrženy a společnost nedokázala přijít se spolehlivou strategií, která by zajistila včasné doručení vakcín,“ prohlásil mluvčí. Pro komisi je podle něj zásadní, aby firma zrychlila dodávání vakcín, k čemuž ji chce přimět i prostřednictvím žaloby.

Podle mluvčího ji podpořily všechny členské státy evropského bloku. Některé země přitom minulý týden dávaly najevo obavy, aby se žaloba neminula účinkem a dále nezkomplikovala postup společného očkování v EU, které od začátku roku provázela řada problémů.

Někteří diplomaté se obávají, že bude velmi složité si u soudu urychlení dodávek vynutit, pokud je firma nebude mít fyzicky k dispozici. Kontrakt, jehož část EK koncem ledna zveřejnila, navíc hovoří o tom, že firma musí vyvinout „maximální rozumné úsilí“, aby poskytla kapacitu svých závodů k produkci vakcín nasmlouvaných EU. Tato formulace může podle některých právníků komplikovat vynutitelnost včasného dodání vakcín.

„Tento spor podle nás nemá opodstatnění a my vítáme tuto příležitost, abychom jej co nejrychleji vyřešili,“ komentovala dnes zprávu o žalobě firma.

ČTK, vlb