Evropská léková agentura: modifikované vakcíny budeme posuzovat zrychleně

Vakcína covid-19. Ilustrační foto. Zdroj: pixabay

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) chce modifikované vakcíny proti covidu-19, které nyní výrobci vyvíjejí kvůli mutacím koronaviru, posoudit ve zrychleném řízení. Pro upravené verze již dříve schválených očkovacích látek nebude požadovat rozsáhlé klinické testování, řekl agentuře Reuters Marco Cavaleri, který v EMA vede tým zajišťující schvalování vakcín.

Cavaleri také uvedl, že už v následujících několika dnech nejspíš o schválení své vakcíny k mimořádnému použití požádá EMA americký výrobce Johnson & Johnson. Ten už počátkem února zažádal o schválení své jednodávkové vakcíny u amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Pokud se Johnson & Johnson na EMA obrátí už příští týden, mohl by úřad své rozhodnutí zveřejnit zhruba v polovině března.

„Pracujeme nyní na úpravě pravidel a přepokládáme, že nebudeme žádat rozsáhlou třetí fázi testování. To nám dovolí být rychlejší,“ řekl Cavaleri. „Budeme chtít testování v menším rozsahu, s několika stovkami účastníků, nikoli s 30.000 či 40.000,“ dodal.

Vakcíny upravené speciálně pro aplikaci proti mutacím viru SARS-CoV-2, které se začaly šířit z Británie, Brazílie a Jihoafrické republiky, nyní připravují mimo jiné výrobci už dříve schválených očkovacích látek jako jsou firmy Pfizer, Moderna či AstraZeneca.

ČTK