Exministr zdravotnictví Chile obviněn kvůli postupu v pandemii covid-19

Před soudem v Chile vypovídal tamní exministr zdravotnictví Jaime Maňalich. Čelí několika obviněním kvůli svému postupu v boji proti epidemii nemoci covid-19. Obžaloba mu za vinu klade mimo jiné neúmyslné zabití, pozdní poskytnutí veřejné péče či falšování statistik. Vyšetřován je kvůli koronavirovým opatřením podle médií také chilský prezident Sebastián Piňera a několik vládních úředníků.

„Letos čelíme největšímu zdravotnickému problému za posledních sto let. Na jeho řešení není jednoznačný recept, jen návrhy, které si někdy odporují,“ prohlásil před soudcem šestašedesátiletý Maňalich, který vedl chilské ministerstvo zdravotnictví rok do letošního června a předtím i bývalé Piňerově vládě (2010 až 2014).

Exministr zdravotnictví si prý od samého začátku uvědomoval, že půjde o epidemii nebývalých rozměrů. Proto mimo jiné rozšířil počty laboratoří pro testování z jedné na 80 a navýšil zhruba čtyřikrát kapacity intenzivní péče. Chile ze zemí Latinské Americe provedlo nejvíce testů na koronavirus v přepočtu na obyvatele, dvakrát více než například Brazílie.

Chile zažívalo vrchol epidemie v polovině června a Maňalich i celá vláda byli kritizování mimo jiné za rozporné statistiky i nedostatečná opatření proti šíření koronaviru. Chilská vláda vyhlásila v zemi stav nouze už v polovině března, celostátní karanténu ale nezavedla a vyhlašovala ji jen regionálně podle epidemické situace.

Maňalich podal demisi v červnu krátce poté, co místní média zjistila, že ministerstvo ve zprávě Světové zdravotnické organizaci (WHO) uvedlo zhruba dvojnásobný počet úmrtí s covidem-19, než sdělilo doma novinářům. WHO dostala údaj i s těmi případy, u nichž bylo na koronavirus jen podezření.

Rozpory ve statistikách exministr vysvětloval zpožděním údaje z regionů, kvůli nimž například v jednom dni vzrostl počet evidovaných nákaz o zhruba 31 tisíc. K vyšším číslům zasílaným WHO Maňalich řekl, že světová organizace si takové údaje vyžádala, chtěla mít přehled také o podezřeních. Během času se podobně jako v některých jiných zemích, například Španělsku, měnila v Chile metodologie koronavirových statistik. „Změny metodologie hlášené z Chile WHO byly jen dvě. Jsou země, které jich měly dvacet,“ hájil se Maňalich.

V Chile se první nákaza koronavirem potvrdila 3. března u lékaře, který přiletěl ze Singapuru. Od té doby zaznamenala tato země, která má asi 19 milionů obyvatel, na 525.000 nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) je na 17. místě ve světě. Úmrtí spojených s covidem-19 eviduje Chile na 14 630.

STO/ČTK