Fakultní nemocnice Brno víc omezuje operace, chce lůžka pro covid

FN Brno. Zdroj: wikipedie

Fakultní nemocnice Brno od dneška ještě více omezuje plánované operace, aby měla kapacitu lůžek pro pacienty s covidem-19. Z 25 operačních sálů omezuje provoz na 13, uvedla to dnes mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Minulý týden kapacitu operací omezila na 16 sálů. Podle Plaché se to nedotkne akutní péče. Rušení nebo odsuny se týkají plánovaných zákroků jako například křečové žíly. V nemocnici leží asi 100 lidí s koronavirem.

Nemocnice chce mít volný personál i lůžka jednotek intenzivní péče pro pacienty s covidem-19. Právě na lůžkách JIP však po operacích leží pacienti kvůli kontrole životních funkcí, proto se počty plánovaných zákroků omezují. „Už v pátek jsme byli nuceni navýšit naši kapacitu pro covid pozitivní, abychom přes víkend měli dostatek lůžek. V současné době máme asi 110 standardních lůžek a 18 lůžek intenzivní péče, plus čtyři lůžka na psychiatrii pro psychicky nemocné pacienty,“ řekl zdravotnický náměstek Ondřej Ludka. Podle Plaché může nemocnice na zhoršující se situaci dál reagovat a zvyšovat počty standardních i intenzivních lůžek.

Plánované operace omezila už dřív i Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Předminulý týden snížila počty plánovaných operací na ortopedii, minulý týden přidala plánované zákroky kardiologické a chirurgické. Podle mluvčí nemocnice Dany Lipovské jsou to například operace křečových žil nebo plánované koronarografie u pacientů s nízkým stupněm anginy pectoris. „Například na operace křečových žil se čeká asi dva měsíce, ale snesou odklad i o půl roku,“ uvedla Lipovská.

JŠ/ČTK