Fakultní nemocnice Brno zahájila odběry krve přímo ve firmách

FOTO: FNO

Zaměstnanci Fakultní nemocnice Brno dnes poprvé uspořádali výjezdní odběr krve, v brněnské firmě Renomia se přihlásilo k dárcovství 28 zaměstnanců, z toho 24 prvodárců. Uvedla to mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní se s ohledem na pandemii koronaviru hlásí méně dárců, krev je ale potřebná. Nemocnice se proto rozhodla vyjíždět na odběry přímo na pracoviště do větších firem, které nabídly pomoc.

Pracovníci na místo přivezli dvě odběrová křesla. Odběrový tým tvoří tři sestry, lékařka a sanitářka. „Výjezdní odběry nemají v České republice velkou tradici zejména z toho důvodu, že síť odběrových míst je velmi hustá a možnost darovat krev je lidem obecně dostupná. Zcela jiná je situace v USA a v dalších zemích, kde je tento způsob odběrů krve běžný,“ uvedla primářka transfuzního a tkáňového oddělení Hana Lejdarová.

Podle ní však světová pandemie vnesla do života společnosti nové skutečnosti, kterým je potřeba se přizpůsobit. „Ochota lidí darovat krev je nyní mnohdy narušena obavou z návštěvy nemocnice v době pandemie. Krevní transfuze jsou ale stále zapotřebí. Koronavirus ostatní nemoci a operace v poslední době upozadil, ale rozhodně nevymýtil,“ uvedla Plachá.

Řada společností upřednostňuje práci z domova nebo střídání zaměstnanců ve firmě. „Je to případ i makléřské společnosti Renomia, kde se přihlásilo 28 dárců. Z toho 24 daruje krev poprvé,“ řekla Plachá.

Podle Lejdarové současná situace nenahrává prvodárcům, kteří se rozhodli odsunout dárcovství na pozdější dobu. „Nemocnice ale krev nutně potřebují, proto jsme se rozhodli vyjít zejména velkým a středním organizacím vstříc a nabídnout z pohledu dárce krve pohodlnější a časově méně náročnou formu odběru přímo v zaměstnání. Pro začátek plánujeme přibližně dva takové výjezdní odběry do měsíce, zájem ze strany firem v Brně je,“ řekla Lejdarová.

ČTK