Favorit na prezidenta Peru: nejlepším lékem na covid-19 je místní pálenka!

Yonhy Lescano. Zdroj: repro VarientyInfo.com

Jeden z kandidátů prezidentských voleb v Peru, které se konají příští měsíc, navrhuje, aby se nemoc covid-19 léčila pálenkou a solí. Yonhy Lescano, který podle agentury EFE vede s těsným náskokem volební průzkumy, prosazuje přírodní medicínu. O víkendu v rozhovoru v místní televizi nicméně zdůraznil, že pálenka nebude součástí plánu jeho případné vlády v boji s epidemií covidu-19.

„Věřím v přírodní medicínu. Lidé se léčí lístky koky, solí, různými bylinami a rostlinami z Amazonie,“ uvedl dvaašedesátiletý právník Lescano. Dodal, že proti covidu lidem na peruánském venkově pomohla místní pálenka, což ale není vědecky doloženo. „Je to stejný princip, jako když odstraňujete bakterie a viry alkoholovou ústní vodou,“ argumentoval Lescano. Přírodní medicínu hájí také proto, že i v jeho zemi je nedostatek vakcín proti covidu-19 a počty nakažených i úmrtí tam opět výrazně rostou.

V Peru, které má asi 33 milionů obyvatel, se dosud potvrdilo na 1,5 milionu nákaz koronavirem SARS-CoV-2, z toho na 51 600 lidí tam v souvislosti s infekcí zemřelo. Vakcínu proti covidu-19 zatím dostalo v zemi asi 551 tisíc lidí.

Peruánci půjdou k volbám 11. dubna, kdy budou hlasovat o novém prezidentovi, dvou viceprezidentech a 130 poslancích jednokomorového parlamentu. O nejvyšší úřad se ucházejí dvě desítky kandidátů, pokud žádný z nich nezíská přes 50 procent hlasů, což je téměř jisté, postoupí dva nejúspěšnější do druhého kola plánovaného na červen.

Na prezidenta kandiduje mimo jiné bývalý fotbalista peruánské reprezentace George Forsyth, exprezident Ollanta Humala, vyšetřovaný kvůli korupci, či dcera odsouzeného autoritářského exprezidenta Alberta Fujimoriho Keiko Fujimoriová, která se o prezidentské křeslo uchází už potřetí a která je rovněž obviněna z korupce a praní špinavých peněz.

Právě boj proti korupci je vedle pandemie hlavním tématem nynější volební kampaně v Peru. Kvůli korupčním kauzám v této zemi skončili dva předchozí prezidenti Pedro Pablo Kuczynski (2016 –2018) a Martín Vizcarra (2018–2020). Exprezident Alejandro Toledo čeká ze stejného důvodu na vydání do Peru z USA a exprezident Alan García v roce 2019 při zatýkání kvůli podezření z korupce spáchal sebevraždu.

ČTK