Festival Týden mozku bude on-line, nabídne řadu přednášek i trénink paměti

Mozek. Mrtvice. Zdroj: Pixabay

Trénink paměti, přednášky o spánkové medicíně nebo chemii a možném využití psychedelik nabídne program festivalu Týden mozku. Akce bude letos kvůli koronaviru on-line, začne v pondělí a potrvá do 21. března, uvedla za Akademii věd ČR (AV) Eliška Zvolánková. Hlavním pilířem programu je série 13 popularizačních přednášek odborníků v teoretických i klinických neurovědách. Budou ve všední dny.

Pokroky ve spánkové medicíně například představí neuroložka Soňa Nevšímalová, psychiatr Cyril Höschl bude hovořit o příčinách, rozvoji i léčbě deprese. Psychiatrička Hana Papežová svůj příspěvek zaměří na nezdravou posedlost zdravým životním stylem a poruchy příjmu potravy. O neurobiologickém výzkumu pohovoří Aleš Stuchlík z Fyziologického ústavu AV ČR. Všechny přednášky mohou lidé sledovat na facebooku festivalu a YouTube kanálu AV ČR, v plánu jsou i on-line diskuse.

Zakladatel festivalu, neurofyziolog Josef Syka, podotkl, že součástí přednášek budou informace o tom, jaký dopad může mít na činnost mozku covid-19. Odborníci se budou věnovat i o dlouhodobým následkům pandemie na duševní stav.

Součástí festivalu je doprovodný program. Nabídne třeba on-line workshop trénování paměti a efektivních metod učení i „procvičování“ mozku pro předškoláky. Lidé také skrze virtuální prohlídku nahlédnou do špičkových laboratoří v brněnském výzkumném centru CEITEC. Další přednášky budou třeba o výzkumu Alzheimerovy choroby, chemii psychedelických látek i možnostech jejich využití v psychiatrické praxi, nebo diagnostice a léčbě mozkových nádorů.

Festival se letos koná podvaadvacáté. Akci pořádá Akademie věd ve spolupráci s Ústavem experimentální medicíny AV a Českou společností pro neurovědy. Je součástí Brain Awareness Week – celosvětové kampaně za zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech ve výzkumu mozku.

ČTK