Firma během koronavirové krize rozdala přes 100 tisíc štítů, navzdory byrokracii

Josef Průša, založil Prusa Research roku 2012. Český kutil, vynálezce a investor FOTO: Prusa Research

Společnost Prusa Research českého podnikatele a investora Josefa Průši vyrobila a dodala po celé ČR během současné koronavirové krize přes 100 tisíc ochranných štítů. Všechny rozdala zdarma. Ve výhledu na další měsíce bude podle něj záležet hlavně na vývoji situace kolem nákazy a na poptávce ze strany nemocnic, lékařů a dalších institucí.

„Celou dobu šlo jenom o štíty. Zájem o ně byl tak velký, že jsme se museli soustředit jen na ně. Původně zamýšlený projekt ochranných brýlí jsme sice dostali do fáze funkčního prototypu, ale dostávali jsme zpětnou vazbu, že štíty jsou potřeba víc. Plus podobně jako u 3D tištěných respirátorů jde o věc, které by měla hodně dobře sedět na různé velikosti obličeje, a to je s tuhým plastem těžké, až nemožné, splnit,“ přiblížil Průša.

„Stačilo zadat úkol a začaly se dít velké věci. Majitel firmy Prusa Research 3D printers Josef Průša hned v prvních dnech koronavirové pandemie oslovil své vývojáře s úkolem navrhnout a vyzkoušet ochranné štíty, které by pomohly zdravotníkům i pečovatelům při práci. Josef Průša poskytl zadarmo otevřená data a majitelé 3D tiskáren po celém světě začali okamžitě vyrábět štíty. A vyrábí pořád. Naše nemocnice je dostala od řady tiskáren, teď chrání lékaře, zdravotní sestry a další pracovníky,“ uvedla Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.

V České televizi podnikatel uvedl, že další desítky tisíc štítů zatím vyrobili dobrovolníci, v ČR podle něj během krize zatím vzniklo do 200 tisíc ochranných štítů. Firma přesto stále registruje dalších zhruba 50 tisíc poptávek. „Nyní nám začínají chodit žádosti od škol, které budou asi brzy otvírat, takže různé ochranné prostředky budou potřeba i dál. Založili jsme i transparentní účet, kam mohou přispět lidé, kteří nás chtějí podpořit. Dosud poslali skoro 2,5 milionu korun, což je přibližně polovina našich současných přímých nákladů. Za to moc díky,“ řekl Průša.

Zájem o ochranné štíty byl podle něj tak velký a dlouhodobý, že firma vedle 3D tiskáren začala k jejich výrobě používat i metodu takzvaného vstřikolisu. „Celkem nyní denně vyrobíme přes 8000 kusů štítů. Momentálně také dokončujeme certifikaci, abychom mohli dodávat naše štíty lékařům nejenom v krizovém stavu, pokud by bylo dále potřeba,“ uvedl Průša. Cena včetně materiálu a přímých nákladů na práci se vejde do 50 korun za kus, sdělil. Podle návodu firmy se podle něj vyrábí štíty po celém světě.

Podnikatel dále uvedl, že víceméně po celou dobu pandemie firma komunikuje s ministerstvem zdravotnictví. Společnost však podle něj nechtěla aby se proces výroby zadrhnul na byrokracii a nákupních odděleních, což by pomoc zdržovalo, a proto se rozhodla štíty rozdávat zdarma. „To asi nebyl úplně standardní koncept. Jakmile jsme uveřejnili náš poptávkový formulář v příspěvku na facebooku, měl takové množství sdílení, že jej během několika dní vidělo přes 1,5 milionu lidí a lékaři se nám začali ozývat ve velkém sami,“ podotkl Průša.

„Přišlo nám, že dokážeme štíty doručit k něm, co je nejvíce potřebují, rychleji napřímo. Když někdo zoufale poptává ochranné prostředky a je si ochotný pro ně třeba i přijet, tak je opravdu potřebuje a je zaručeno, že se dostanou tam, kam mají. Štíty tak dostaly nemocnice, ambulance, pečovatelské domy a lékárny, získali je i praktičtí lékaři a stomatologové a další,“ doplnil Průša. Česká republika trpěla nedostatkem ochranných pomůcek od počátku koronavirové krize, situace se postupně lepší.

Na komunitním webu PrusaPrinters.org byla podle Průši během posledních několika týdnů pořádána soutěž, do které mohli tiskaři posílat své tisky, které mohou ostatním pomoci v době pandemie. „Sešlo se nám skoro 1500 modelů a některé jsou opravdu skvělé. Díky soutěži jsme ve světě zpopularizovali zakladače pro šití roušek, které se hodně osvědčily v Česku, lidé ale tisknou i stovky dalších drobných pomůcek,“ dodal Průša.

Prusa Research je výrobce 3D tiskáren, firma byla založena v roce 2012. V posledních letech patří mezi nejrychleji rostoucí technologické firmy v Evropě. Agentura CzechInvest tento týden zařadila Průšovy firmy a další společnosti, se kterými spolupracuje, na seznam tuzemských firem, které jsou nebo brzy budou schopny vyrábět certifikované zdravotnické a osobní ochranné prostředky proti koronaviru.

ČTK, jš