Firma se soudí i na základě dopisu bývalého náměstka Prymuly

Skupina Praha Vaccines napadla u soudu rozhodnutí, kterým vláda znemožnila, aby se v závodě firmy v Bohumili u Prahy vyráběla vakcína proti dětské obrně. V žalobě argumentuje mimo jiné dopisem z května 2018 tehdejšího náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, kterým o možné výrobě vakcíny firmou Praha Vaccines informoval Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Pražský městský soud žalobu odmítl. Proti rozhodnutí lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).

Žalobu na vládu a ministerstvo zdravotnictví podala Praha Vaccines, která dnes patří společnosti Novavax, loni v prosinci u Městského soudu v Praze. Prymula v dopise bez vědomí tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a dalších kompetentních činovníků ministerstva oznamoval WHO, že firma má pro výrobu vakcíny proti dětské obrně veškerá oprávnění pracovat s nebezpečnými viry, tedy že má tzv. status Polio Essential Facility.

Prymulův dopis je sice na hlavičkovém papíře ministerstva, nemá ale číslo jednací a není evidován ve spisové službě, což odporuje zásadám oficiální ministerské komunikace.

Krom toho Prymulovo tvrzení nebylo pravdivé a vláda tento stav loni potvrdila svým rozhodnutím.

„Vláda ČR neschvaluje určení závodu společnosti Praha Vaccines a. s. v Bohumili u Kostelce nad Černými lesy jako ´Polio Essential Facility´,“ stojí v rozhodnutí kabinetu.

Praha Vaccines to napadla a argumentuje mimo jiné Prymulovým dopisem. „Legitimní očekávání žalobce bylo mimo jiné založeno na dopise ministerstva adresovaném WHO ze dne 22. května 2018, kterým prof. Roman Prymula, náměstek pro zdravotní péči, informuje WHO o existenci žalobce jako o ´Polio Essential Facility´ v České republice,“ píše se v žalobě.

Bývalý ministr Vojtěch uvedl, že o Prymulově dopisu se dozvěděl po několika měsících náhodou od WHO a organizaci následně informoval, že Praha Vaccines status Polio Essential Facility nemá.

Prymula dopis označil za standardní komunikaci. Uvedl, že dopisem reagoval na řádně podanou žádost výrobce vakcín, která přišla na ministerstvo.

Pokud by ministerstvo nereagovalo na žádost firmy, byla by právě tato nečinnost ze strany úřadu záminkou k podání žaloby proti státu,“ tvrdí Prymula

Prymula vystřídal letos v září Vojtěcha ve funkci ministra zdravotnictví. Zhruba po měsíci jako ministr skončil. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí oznámil, že Prymula bude jeho poradcem pro zdravotnictví.

JŠ/ČTK