FN Olomouc vaří pacientům pestřejší a zdravější stravu

Foto: FN Olomouc

Pestřejší a zdravější pokrmy dostávají pacienti na lůžkových odděleních Fakultní nemocnice v Olomouci díky novému projektu Nemocniční strava. Největší zdravotnické zařízení v Olomouckém kraji se do něj zapojilo jako první v Česku. Pacienti vybraných klinik FN Olomouc si už letos budou moci také vybrat z nabídky více pokrmů, sdělil ředitel FN Olomouc Roman Havlík.

Projekt Nemocniční strava vznikl z podnětu specialistky na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimákové a organizace Globopol. Záštitu nad projektem převzal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a garanci poskytla Sekce nutričních terapeutů České asociace sester.

„Jeho cílem je jednak nabídnout pacientům pestřejší a zdravější stravu s využitím produktů regionálních výrobců a s vyšším podílem čerstvé sezonní zeleniny a ovoce a také umožnit pacientům v nedietním režimu výběr ze tří pokrmů oproti současnému jednomu dennímu menu podávanému pro všechny pacienty bez možnosti volby,“ uvedl Havlík.

Chystaný výběr ze tří alternativ pokrmů nabídne pacientům na vybraných klinikách a odděleních FN Olomouc vždy jedno vegetariánské menu bez masa a dvě jídla vycházející z odborných doporučení pro racionální výživu.

Jedno racionální menu bude podle hlavní sestry FN Olomouc Andrey Drobiličové respektovat zdravější výběr potravin s důrazem například na celozrnné potraviny, cereálie, ryby, luštěniny či zeleninu a ovoce. Nabídka nebude obsahovat smažené pokrmy či uzeniny. „Druhé racionální menu bude představovat spíše tradičnější českou kuchyni s lehčím ozdravěním receptur, aby byla uspokojena co nejširší populace pacientů v nemocnici,“ podotkla Drobiličová.

Možnost objednávat ze tří voleb v nedietním režimu bude v první etapě projektu nabídnuta ještě letos pacientům hospitalizovaným na vybraných klinikách a odděleních FN Olomouc. V dalších etapách projekt počítá i s možností dát pacientům na výběr nadstandardní menu s příplatkem. Zřízena by měla být také jídelna pro mobilní pacienty s bufetovou nabídkou pokrmů.

FN Olomouc je největším zdravotnickým zařízením v Olomouckém kraji a šestou největší nemocnicí v zemi. Zdravotnické zařízení má k dispozici pět desítek pracovišť, na 1200 lůžek a 3500 zdravotnických i nezdravotnických zaměstnanců. FN Olomouc patří do sítě devíti fakultních nemocnic, které řídí ministerstvo zdravotnictví.

ČTK