FN Olomouc zpřísní kritéria pro ošetření na zubní pohotovosti

Fakultní nemocnice v Olomouci (FN Olomouc) od poloviny prosince kvůli rostoucímu počtu případů zneužívání lékařské péče i agresivnímu chování některých pacientů zpřísní kritéria pro ošetření na své zubní pohotovosti. Nepřetržitý provoz pohotovosti zůstane zachován, avšak od 16. prosince lékaři v nočních hodinách ošetří chrup pouze pacientům s úrazem, krvácením nebo ve stavu, který ohrožuje jejich život, řekl mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

Lékařská pohotovost není podle Fritschera určena pro běžné vyšetřovací nebo léčebné výkony, které lze vyžádat v době běžného denního provozu zdravotnických zařízení. „V případě zubní pohotovosti však tuto skutečnost někteří pacienti odmítají brát na vědomí a dožadují se i zcela běžných výkonů v jakoukoliv denní a noční dobu. A jejich počet navíc stále stoupá,“ uvedl Fritscher.

V roce 2003 podle Fritschera vyhledalo zubní pohotovost v olomoucké fakultní nemocnici 4189 lidí, o šest let později to už bylo 10.380 pacientů a loni 16.938. Ve všední den tak lékaři ošetří na olomoucké zubní pohotovosti v průměru 35 až 40 lidí, o víkendu je jich 90 až 110. Lékaři podle Fritschera často ošetřují pacienty s dlouhodobě neudržovaným chrupem a bez akutních potíží, kteří nemající čas na standardní ošetření během dne. Ošetření se dožadují také agresivní, vulgární a opilí lidé nebo lidé pod vlivem drog.

Zubní pohotovost ve FN Olomouc nyní podle Fritschera jako jedna z mála v celé České republice funguje v nepřetržitém režimu i o víkendech a svátcích. „Pohotovostní službu na naší klinice využívají lidé z celého našeho kraje, kde zubní pohotovost funguje ve velmi omezené míře už jen o víkendech v Šumperku a Jeseníku, ale také pacienti z Moravskoslezského, Zlínského, Jihomoravského a části Pardubického kraje,“ upozornil přednosta Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie FN Olomouc Peter Tvrdý.

Zubní pohotovost ve FN Olomouc zajišťuje 16 lékařů a 18 zdravotních sester. Zejména v dobách dovolených má personál často více pohotovostních služeb za sebou, aby mohla být zubní pohotovost zajištěna. Všichni pacienti se nicméně dožadují akutního a definitivního ošetření, i když to jejich stav v některých případech nevyžaduje. K tomu se přidávají pacienti s drobnými úrazy zubů nebo dutiny ústní, které nevyžadují hospitalizaci, ale ošetření probíhá vzhledem ke krvácení přednostně,“ podotkl Tvrdý.

Podle něj roste počet případů verbální agrese ze strany pacientů, což souvisí s čekací dobou dvě až tři hodiny, která je dána vysokým počtem příchozích pacientů. Od 16. prosince se proto podmínky pro ošetření na pohotovosti zpřísní. „Neakutní případy budou již kategoricky odkazovány na běžné ordinační hodiny, případně ke svému praktickému zubnímu lékaři,“ dodal Tvrdý.

ČTK