FN Ostrava má nové oddělení pro ženy s rizikovým těhotenstvím

Oddělení rizikového těhotenství. Foto: FN Ostrava

Fakultní nemocnice Ostrava otevřela nové Oddělení rizikového těhotenství. Určeno je ženám, které už nemohou být léčeny ambulantně a je u nich nutná hospitalizace. Oddělení se bude starat například o těhotné s cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo poruchami ledvin a jater. Jeho kapacita je 11 lůžek, z toho tři nadstandardní, řekl novinářům pověřený přednosta Gynokologicko-porodnické kliniky Jaroslav Klát.

Nemocnice v lednu otevřela nový pavilon Péče o matku a dítě, čímž se uvolnily potřebné prostory pro vnik samostatného oddělení. Dosud totiž ženy s rizikovým těhotenstvím pobývaly společně s maminkami, které již měly po porodu. Podle Kláta ženám s rizikovým těhotenství pobyt na vyčleněném oddělení pomůže především po psychické stránce.

„Nové oddělení je vybaveno ve standardu perinatologického centra, to znamená v tom nejvyšším,“ uvedl Klát. Takto vyčleněné oddělení je podle něj jediné v kraji.

Otevřením tohoto oddělení nemocnice reaguje i na stále rostoucí počet rizikových těhotenství. Tři nadstandardní a čtyři dvoulůžkové pokoje mají vlastní koupelnu i toaletu a jsou vybavené monitorovací technikou. Modernizace prostor vyšla na tři miliony korun.

Při péči o ženy s rizikovým těhotenstvím personál úzce spolupracuje s odborníky z neonatologie, lékaři prenatální diagnostiky či dětské kardiologie. Loni se v nemocnici narodilo více než 2400 dětí, z toho 440 bylo s hmotností pod 2500 gramů. Během prvních tří měsíců letošního roku ve zdravotnickém zařízení přišlo na svět asi 570 dětí, 25 dětí přitom mělo hmotnost nižší než 1500 gramů. Lékaři aktuálně pečují třeba o miminko, které přišlo na svět ve 24. týdnu těhotenství s porodní váhou 490 gramů.

Nové oddělení je součástí jediného perinatologického centra v Moravskoslezském kraji. Vzniklo v prostorách bývalého Oddělení intermediární péče, které se přestěhovalo právě do pavilonu Péče o matku a dítě. Díky otevření oddělení navíc vzroste kapacita oddělení šestinedělí, kde byly některé nastávající matky dosud hospitalizovány.

ČTK