FN Plzeň otevřela modernizovaný urgentní příjem za 100 milionů

Zdroj: FN Plzeň Lochotín

Více ambulancí, větší čekárny, širší chodby a nový urgentní příjem vybudovala během téměř dvouleté přestavby centrálního příjmu Fakultní nemocnice Plzeň (FN). V nepřetržitém provozu zde najdou akutní lékařskou pomoc pacienti s interním, kardiologickým, chirurgickým a neurologickým onemocněním, součástí je také traumatologická ambulance. Nemocnice soustředila ošetření všech akutních pacientů na jedno místo, už nebudou muset bloudit po celém areálu nemocnice. Jejich ošetření se urychlí, řekl při otevření příjmu ředitel FN Václav Šimánek.

Plzeňský komplexní urgentní příjem je podle něj čtvrtý v ČR. Ročně jím projde kolem 55.000 lidí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), který s premiérem Andrejem Babišem (ANO) nové prostory otevřel, připomněl, že ministerstvo připravilo novou koncepci urgentních příjmů. Podle ní by měly být velké urgentní příjmy asi na 15 místech v zemi, menší urgenty by pak měly být v každém okrese. Zdravotní pojišťovny dají na provoz už fungujících urgentních příjmů příští rok peníze navíc. „V Plzni dostanete příští rok na provoz urgentního příjmu nad rámec standardní úhrady 30 milionů korun, plus 1000 korun za každého pacienta, kterého přiveze sanitka,“ řekl Vojtěch.

Multioborový tým sester, lékařů a záchranářů se na příjmu stará nejen o všechny akutní pacienty, kteří přijdou sami, ale také o lidi, které přiveze záchranná služba. Na recepci zdravotníci pacienty roztřídí podle závažnosti stavu. „Novinkou je vyvolávací systém a třídění, které urychlí potřebné ošetření,“ řekl Šimánek. V nové akutní zóně je 13 observačních lůžek, kde mohou být lidé monitorováni při zhoršení stavu při čekání na ošetření. Lůžka ale mohou využít i pacienti ambulancí, kteří například dostali infuzi při záchvatu žlučníkové koliky nebo při atace migrény. Na lůžku tráví několik hodin a po zlepšení stavu mohou jít domů, nemusí být hospitalizováni jako dosud.

Dříve chodili pacienti za lékařem a pokud byl jejich stav na pomezí několika oborů, museli sami navštívit několik různých ambulancí. V novém uspořádání chodí lékaři za pacientem a případnou pomoc specialistů z jiného oboru si přivolají k pacientovi. Ročně projde urgentním příjmem kolem 55.000 lidí, řekl Šimánek. Až třetina jsou ale lidé, jimž by stačila jen návštěva praktického lékaře.

Přestavba stála 98 milionů korun, z toho 70 procent pokryla státní dotace, zbytek platila nemocnice, která také za dalších 13,5 milionu korun dokoupila nábytek a další přístroje. Urgentní příjem má například špičkové rentgenové pracoviště s unikátním robotickým rentgenem, jediným svého druhu ve východní Evropě. Dvě robotická ramena zavěšená na stropním závěsu umí pořídit i 3D snímek pacienta z jakéhokoliv pohledu. Výhodu to má u těžce zraněných lidí, s nimiž nelze moc manipulovat. Součástí urgentního příjmu je také ultrazvuk a magnetická rezonance.

ČTK