Francouzi a Španělé kritizují přístup vlády k epidemii

Francouzký prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová FOTO: wikipedia

Jen přibližně třetina dotázaných z Francie a Španělska v novém průzkumu vyjádřila názor, že jejich vláda si dosud počínala kompetentně v krizi vyvolané šířením koronaviru. Francouzi a Španělé tak byli ke svým politickým lídrům výrazně kritičtější než respondenti z Británie, Německa a Itálie. V průměru všech pěti zemí hodnotilo přístup vlád pozitivně 51 procent Evropanů.

Průzkum na začátku měsíce provedl pro francouzská média výzkumný ústav Odoxa. Zatímco z Francie se účastnila tisícovka lidí, u každé z ostatních zemí jich bylo vyzpovídáno 500.

Na otázku, zda vláda měla situaci kolem koronaviru pod kontrolou, nejčastěji odpověděli kladně lidé z Británie (63 procent). Podporu vládě vyjádřilo 60 procent německých respondentů a 50 procent těch z Itálie. Francouzi označili počínání politických špiček za kompetentní jen ve 34 procentech případů, u Španělů byl podíl ještě o dvě procenta nižší, informovala agentura AFP.

Napříč pěti zeměmi 62 procent respondentů souhlasilo s tvrzením, že vláda „vzala na vědomí závažnost situace“, i v tomto případě ale byly mezi jednotlivými národy výrazné rozdíly. Kladně odpovědělo 72 procent Němců, ale jen 48 procent Francouzů. Ti oproti svým evropským sousedům častěji vyjadřovali nespokojenost také v dalších bodech průzkumu, naopak více než ostatní chválili přístup starostů.

Z uvedených pěti zemí hlásí podle deníku Le Monde nejvíce obětí koronaviru v přepočtu na velikost populace Španělsko, následuje Itálie a Británie, zdaleka nejnižší je údaj u Německa.